.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Ochrona zdrowia

 • 2014-08-18 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Nie ma publicznych pieniędzy na leczenie bezpłodności

  W projekcie ustawy o leczeniu niepłodności brakuje uregulowania kwestii możliwości finansowania bądź współfinansowania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia niepłodności ze środków publicznych (refundacja produktów leczniczych czy poszczególnych procedur) - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-08-08 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych - opinia

  W odpowiedzi na pismo z dnia 16 lipca 2014 r., znak: MZ-OZZ-50-34271-1/OP/13, dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych przedstawiam stanowisko w sprawie.

 • 2014-07-21 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Kontrowersyjne zmiany w leczeniu onkologicznym

  W projekcie planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2015 rok brak jest odzwierciedlenia proponowanych zmian ustawowych, w tym zarezerwowania określonej kwoty na świadczenia z zakresu leczenia onkologicznego. Może się więc okazać, że świadczeniodawcy nie będą mogli odmówić podjęcia diagnostyki lub leczenia, a po zapłatę zostaną zmuszeni pójść do sądu - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-06-05 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  M-zdrowie pomoże, ale nie zastąpi lekarzy

  Zastosowanie rozwiązań mobilnego zdrowia (m-zdrowia) może w znaczący sposób przyczynić się do poprawy dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w wielu regionach o zróżnicowanej infrastrukturze - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-29 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Szpitale boją się kolejnej „reformy”

  Zmiany zaproponowane w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pogłębią problemy finansowe poszczególnych placówek ochrony zdrowia, w szczególności szpitali, ponieważ nie ulegnie zmianie sposób wyceny świadczeń opieki zdrowotnej - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-28 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Polscy urzędnicy ograniczają prawa pacjentów

  Konfederacja Lewiatan oraz Polska Unia Szpitali Specjalistycznych apelują do Prezesa Rady Ministrów o przyzwolenie pacjentom na wnoszenie opłat dodatkowych za wykonywanie usług wykraczających poza świadczenia gwarantowane ze środków refundowanych z NFZ. Przez niewłaściwą interpretację przepisów przez Ministerstwo Zdrowia Polakom zabrania się dopłacania do najlepszego dla siebie leczenia, wykraczającego poza kwotę refundowaną ze środków publicznych, co jest niezgodne z Konstytucją RP. Co więcej pacjent jest zmuszony do wyboru - albo korzysta z podstawowej procedury w wysokości ściśle ustalonej przez płatnika publicznego, albo płaci za wszystko z własnej kieszeni, mimo tego, że jesteś ubezpieczony.

   

 • 2014-05-22 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Apel do premiera o zmiany w systemie ochrony zdrowia

  „Zabranie" pacjentowi prawa do składki z uwagi na wybór procedury medycznej wykraczającej poza kwotę refundowaną ze środków publicznych jest niezgodne z konstytucją RP, ponieważ żadna z wartości ustawy zasadniczej nie legitymuje zakazu współfinansowania leczenia - napisali w liście do Donalda Tuska Konfederacja Lewiatan i Polska Unia Szpitali Specjalistycznych.

 • 2014-05-21 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Pacjent ma prawo dopłacić do lepszej terapii

  Pacjenci, aby uzyskać dostęp do najlepszej terapii, powinni mieć zagwarantowaną możliwość dopłacenia do określonej, oferowanej przez NFZ procedury. Interpretacja przepisów uniemożliwiająca placówkom medycznym pobieranie od pacjentów opłat dodatkowych za usługi wykraczające poza świadczenia gwarantowane ze środków publicznych pod rygorem utraty prawa do leczenia refundowanego, jest niezgodna z konstytucją RP - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-21 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Kolejki do lekarzy nie będą krótsze

  Zmiany zaproponowane w projekcie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nie gwarantują zmniejszenia kolejek do lekarzy. Istnieje niebezpieczeństwo zwiększenia się tzw. sprawozdawczości do Narodowego Funduszu Zdrowia - uważa Konfederacja Lewiatan.

 • 2014-05-15 Ochrona zdrowia
  Ochrona zdrowia

  Pospieszne ozusowanie umów zleceń groźne dla szpitali

  Funkcjonowanie szpitali uzależnione jest od wysokiej jakości sprzętu i wykwalifikowanych specjalistów. Ale nawet najlepiej wyposażona placówka nie ma prawa podejmowania się opieki chorych bez zapewnienia czystości i bezpieczeństwa szpitala. Niestety, groźba wypowiadania kontraktów przez firmy świadczące takie usługi staje się coraz bardziej realna. Wszystko przez planowane przez rząd pospieszne wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS od umów zleceń - uważa Konfederacja Lewiatan.

Przejdź do archiwum