Biuletyn Informacji Publicznej
Konfederacja Lewiatan
Spis treści
- Status prawny
- Organizacja i osoby reprezentujące
- Przedmiot działalności i kompetencje
- Majątek
- Kontakt
- Redakcja
Konfederacja Lewiatan (dawniej Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan) działa na podstawie Ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o organizacjach pracodawców.
Organizacja i osoby reprezentujące
- Statut Konfederacji Lewiatan
- Prezydent Konfederacji Lewiatan
- Zarząd Konfederacji Lewiatan
- Rada Główna Konfederacji Lewiatan
- Biuro Konfederacji Lewiatan
- Reprezentacji Konfederacji Lewiatan
Przedmiot działalności i kompetencje
Podstawowym zadaniem związków pracodawców, ich federacji i konfederacji jest ochrona praw i reprezentowanie interesów, w tym gospodarczych, zrzeszonych członków wobec związków zawodowych, organów władzy i administracji rządowej oraz organów samorządu terytorialnego.
Reprezentatywna organizacja pracodawców ma prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie praw i interesów związków pracodawców. Organy władzy i administracji rządowej oraz organy samorządu terytorialnego są zobowiązane zapewnić organizacjom wykonywanie ich uprawnień za równych prawach ze związkami zawodowymi. Mają one także prawo opiniowania dokumentów konsultacyjnych Unii Europejskiej, w szczególności białych ksiąg, zielonych ksiąg i komunikatów oraz projektów aktów prawnych UE w zakresie objętym zadaniami związków pracodawców.
Organizacja taka ma również prawo występowania z wnioskami o wydanie lub zmianę ustawy albo innego aktu prawnego w zakresie spraw objętych zadaniami organizacji pracodawców. Organ państwowy, do którego został skierowany wniosek, ma obowiązek przedstawić organizacji swoje stanowisko, w przypadku negatywnego z uzasadnieniem, w ciągu 30 dni.
Reprezentatywna organizacja pracodawców to taka, którą łącznie spełnia następujące kryteria:
- zrzesza pracodawców zatrudniających więcej niż 300 tysięcy pracowników,
- mają zasięg ogólnokrajowy,
- działają w podmiotach gospodarki narodowej, których podstawowy rodzaj działalności określony jest w więcej niż połowie sekcji Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Organizacje spełniające powyższe kryterium reprezentatywności zasiadają w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Jest ona organizacyjnym trzonem dialogu społecznego w Polsce. W jej skład wchodzą przedstawiciele rządu, reprezentatywnych organizacji związkowych i reprezentatywnych organizacji pracodawców.
Zadaniem Komisji Trójstronnej jest ustalanie wskaźników wzrostów wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i sferze budżetowej, a także udział we wstępnych pracach nad budżetem państwa. Komisja ma również prawo zabierania głosu w każdej sprawie o dużym znaczeniu gospodarczym i społecznym gdy uzna, że jej rozwiązanie jest istotne dla zachowania spokoju społecznego. Związkowcy i pracodawcy mogą również (jako strony, a nie poszczególne organizacje) zawierać ponadzakładowe układy zbiorowe pracy i porozumienia określające ich wzajemne zobowiązania.
W skład majątku Konfederacji Lewiatan wchodzą następujące składniki:
- środki trwałe w tym sprzęt komputerowy i tabor samochodowy
- wartości niematerialne i prawne
- środki obrotowe środki na rachunkach bankowych.
Kontakt
Konfederacja Lewiatan
ul. Zbyszka Cybulskiego 3
00-727 Warszawa
tel. 22 55 99 900
fax 22 55 99 910
e-mail: lewiatan@konfederacjalewiatan.info
NIP 526-23-53-400
REGON 014859361
KRS 0000053779
stronę BIP redaguje Kamila Groblena
e-mail : kgrobelna@konfederacjalewiatan.info
Wytwarzający/Odpowiadający: Kamila Grobelna, kgrobelna@konfederacjalewiatan.info
Udostępniający: Kamila Grobelna
Data utworzenia: 30.06.2010
Data ostatniej modyfikacji: 15.05.2013