.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Sprawy społeczne: wykwalifikowani pracownicy i wydłużenie wieku emerytalnego to priorytety

  Przedsiębiorcy ankietowani przez biuro Lewiatana w Brukseli w większości potrafili wskazać przynajmniej jedną inicjatywę, która jest podejmowana na poziomie UE. Największą rozpoznawalnością cechują się inicjatywy o charakterze społecznym, a zatem przede wszystkim Europejski Filar Praw Socjalnych oraz dyrektywa o płacy minimalnej i inicjatywy dotyczące prawa do bycia off-line.

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Jednoznaczne TAK dla wejścia przez Polskę do strefy euro

  Temat wejścia Polski do strefy euro wzbudza od kilku lat skrajne emocje wśród polityków i ekonomistów. Trzeba jednak pamiętać, że podejmując decyzję o przystąpieniu do Unii podjęliśmy pewne zobowiązania, które w końcu staną się faktem. Tę świadomość nieuchronności procesu mają wszystkie firmy, związki branżowe i regionalne, które wzięły udział w ankiecie.

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Jednolity rynek: UE musi walczyć z protekcjonizmem państw członkowskich

  Z wyników badania przeprowadzonego przez biuro Lewiatana w Brukseli wynika, że sen z powiek polskim przedsiębiorcom funkcjonującym na jednolitym rynku spędzają przede wszystkim – narastający na przestrzeni ostatnich lat protekcjonizm państw członkowskich oraz bariery biurokratyczne uniemożliwiające wzajemne uznawanie standardów.

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Potrzebny łatwiejszy dostęp do środków na B+R+I

  Z wyników przeprowadzonej ankiety wyraźnie wynika, że przede wszystkim stworzenie bardziej przyjaznych innowacjom regulacji prawnych oraz ułatwienie dostępności i zapewnienie większej puli środków na badania i innowacje mogłoby skłonić polskich przedsiębiorców do większych niż dotychczas inwestycji w tym obszarze.

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Unia właściwie zareagowała na kryzys spowodowany pandemią

  Prawie 90 proc. badanych jest zadowolonych z reakcji Komisji Europejskiej na pandemię COVID-19 i spowodowany przez nią kryzys. Jedynie 14 proc. respondentów uważa, że reakcja Unii była niewystarczająca i że należało podjąć bardziej zdecydowane działania, aby chronić europejskie firmy, miejsca pracy oraz jednolity rynek.

 • 2021-11-25 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Zdecydowane poparcie firm dla wzmocnienia polskiego lobbingu w Brukseli

  Aż 82 proc. badanych opowiedziało się za potrzebą zwiększenia zaangażowania firmy bądź związku branżowego w działania lobbingowe, rzecznictwo oraz szerzej rozumianą obecność w Brukseli. Jedynie 18 proc. wskazało, że obecny poziom aktywności jest wystarczający. Nie było ani jednej odpowiedzi, która podważałaby celowość zabiegania o interesy firm na poziomie unijnym.

 • 2021-11-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  EFNI: KE odpowiedziała na Deklarację Sopocką

  Komisja Europejska przesłała list, który jest odpowiedzią na Deklarację Sopocką oraz wspólną deklarację Konfederacji Lewiatan i związków pracodawców z Niemiec (BDI) i Francji (MEDEF). Oba dokumenty przyjęto na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie.

 • 2021-11-16 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Sprawozdanie: unijny eksport wspiera ponad 38 mln miejsc pracy w UE

  Jedna z wielu liczb znajdujących się w opublikowanym przez Komisję Europejską nowym sprawozdaniu dowodzi znaczenia otwartej polityki handlowej dla europejskich miejsc pracy. Sprawozdanie odnoszące się do wymiany handlowej i miejsc pracy zawiera szereg danych statystycznych dotyczących europejskich miejsc pracy powiązanych z europejską wymianą handlową.

 • 2021-11-10 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  List pracodawców do Komisji Europejskiej w sprawie polityki konkurencji

  Konfederacja Lewiatan razem z organizacjami pracodawców z Finlandii (EK), Danii (DI), Norwegii (NHO), Szwecji (SN), Portugalii (CIP), Irlandii (IBEC) i Łotwy (LDDK) wysłała list do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i do wiceprzewodniczącej Margrethe Vestager w sprawie planowanej rewizji polityki konkurencji UE.

 • 2021-11-05 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Biznesowy Trójkąt Weimarski - otwarcie. Kluczowe wyzwania stojące przed europejską gospodarką: energia, polityka handlowa, podatki cyfrowe

  O wzmocnieniu współpracy między Niemcami, Francją i Polską, transformacji energetycznej, wymianie handlowej, upowszechnianiu nowych technologii w Europie - dyskutowano na sesji plenarnej „Biznesowy Trójkąt Weimarski - otwarcie. Kluczowe wyzwania stojące przed europejską gospodarką: energia, polityka handlowa, podatki cyfrowe". Debata odbyła się w cyklu „Nowy początek starego świata?".

Przejdź do archiwum