.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności 2014

 • 2014-12-22 Aktualności
  Aktualności

  Konferencja: Podatki 2015

  12 stycznia 2015 roku, w hotelu Polonia Palace, odbędzie się konferencja „Podatki 2015" poświęcona zagadnieniom związanym z aktualnymi nowelizacjami prawa podatkowego oraz praktyce kontroli skarbowej.

 • 2014-12-22 Aktualności
  Aktualności

  O przyszłości europejskiego dialogu społecznego w Warszawie

  W dniach 16-17 grudnia 2014 roku odbyło się w Warszawie seminarium BUSINESSEUROPE zatytułowane „Promowanie i wzmacnianie europejskiego dialogu społecznego". Wzięli w nim udział przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych będących członkami europejskich organizacji partnerów społecznych (BUSINESSEUROPE, UEAPME, CEEP i ETUC) z czterech krajów (Dania, Niemcy, Polska i Słowacja).

 • 2014-12-19 Aktualności
  Aktualności

  Jakie są bariery w świadczeniu usług na rynku wewnętrznym? Komisja Europejska zachęca polskich przedsiębiorców do wzięcia udziału w 10-minutowej ankiecie

  Jednym z najważniejszych założeń rynku wewnętrznego jest usuwanie prawnych i administracyjnych barier w sektorze świadczenia usług, dlatego Komisja Europejska ruszyła z kolejnym badaniem, które pomoże w zidentyfikowaniu problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. Na prośbę środowisk biznesowych powstał skrócony i uproszczony formularz online, którego wypełnienie zajmuje nie więcej niż 10 minut.

 • 2014-12-19 Aktualności
  Aktualności

  Kto może być reprezentatywną organizacją pracodawców?

  Konfederacja Lewiatan ze zdziwieniem i zaniepokojeniem odnotowuje budzącą wątpliwości prawne praktykę, zarówno wydziałów rejestrowych sądów rejonowych, jak i sądu okręgowego w Warszawie orzekającego o reprezentatywności organizacji pracodawców.

 • 2014-12-19 Aktualności
  Aktualności

  Aktywny grudzień w Brukseli

  Przedstawiamy przegląd wydarzeń, w których wzięli udział eksperci Lewiatana oraz kalendarium planowanych spotkań.

 • 2014-12-19 Aktualności
  Aktualności

  Gala z okazji 25-lecia przemian gospodarczych

  W czasie gali z okazji 25-lecia przemian gospodarczych, która odbyła się 18 grudnia w Teatrze Wielkim w Warszawie szefowie sześciu organizacji pracodawców wręczyli prof. Leszkowi Balcerowiczowi specjalną nagrodę za programową wizję, determinację i nieugiętość w dążeniu do celu, za to, że bez tamtych śmiałych decyzji dzisiejsza Polska wyglądałaby inaczej. Gościem gali był prezydent Bronisław Komorowski.

 • 2014-12-18 Aktualności
  Aktualności

  Bezpieczny budżet na 2015 rok

  W przyszłym roku dochody budżetu państwa mają wynieść 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł, deficyt nie powinien przekroczyć 46 mld 80 mln zł - przewiduje przyjęta przez Sejm ustawa budżetowa.

 • 2014-12-18 Aktualności
  Aktualności

  Opublikowano rekomendacje EFNI dla Komisji Europejskiej

  • Polityka UE musi być nakierowana przede wszystkim na wzrost i konkurencyjność
  • Zapowiedziany przez Przewodniczącego KE plan inwestycji na kwotę 300 miliardów euro powinien być jak najszybciej wdrożony
  • Polityki energetyczną i klimatyczną należy podporządkować polityce wzrostu konkurencyjności europejskiej gospodarki
  • Urzeczywistnienie jednolitego rynku cyfrowego to jedno z najważniejszych zadań nowej Komisji. Tylko do roku 2020 może on zwiększyć europejskie PKB o 250 miliardów euro
  • Należy zakończyć negocjacje umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP) i zawrzeć w niej klauzulę dotyczącą mechanizmu rozstrzygania sporów na linii inwestor-państwo (ISDS)
  Rekomendacje dla władz UE, będące efektem tegorocznej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), zmierzają do pobudzenia europejskiej gospodarki i wzmocnienia konkurencyjności Europy na świecie. EFNI od czterech lat organizuje w Sopocie Konfederacja Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz czołowymi polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami.

 • 2014-12-18 Aktualności
  Aktualności

  Lista aktualnych konsultacji społecznych w UE

  1 grudnia 2014 roku Komisja Europejska uruchomiła proces konsultacji społecznych dotyczących rewizji Dyrektywy w sprawie czasu pracy (Dyrektywa 2003/88/WE). Ma ona na celu zapewnienie minimalnych, wspólnych dla wszystkich państw członkowskich norm ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników przed ryzykiem związanym z nadmiernymi lub niewłaściwymi godzinami pracy oraz z niewłaściwą ilością czasu przeznaczonego na odpoczynek i regenerację sił po pracy. Dyrektywa ma zastosowanie do wszystkich sektorów działalności, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w tym opieki zdrowotnej oraz służb ratunkowych. Nie dotyczy natomiast osób prowadzących działalność na własny rachunek.

 • 2014-12-18 Aktualności
  Aktualności

  Lewiatan o negocjacjach TTIP: postulaty przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego

  Od początku roku informujemy Państwa o przebiegu negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy UE i USA. Pisaliśmy najpierw o wiosennym „mapowaniu" obszarów negocjacyjnych w Brukseli - ćwiczeniu, w którym wzięły udział różne sektory i w wyniku którego określono zakres negocjacji. Potem relacjonowaliśmy rezultaty kolejnych rund negocjacyjnych. Teraz uznaliśmy, że istotne jest przedstawienie stanowiska tych firm członkowskich Konfederacji, które podzieliły się z nami opinią w tej sprawie. Przedstawiamy wstępny materiał Konfederacji Lewiatan, który został opracowany we współpracy z przedstawicielami dwóch sektorów - kosmetycznego i farmaceutycznego.