.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Aktualności Bruksela

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Umowa inwestycyjna UE z Chinami - co oznacza dla polskich przedsiębiorstw?

  Kompleksowe porozumienie inwestycyjne UE z Chinami (CAI, Comprehensive Agreement on Investment) było przedmiotem rozmów i negocjacji Brukseli i Pekinu od 2013 roku. Jeszcze do niedawna niewiele wskazywało na rychłe dojście do porozumienia i finalnych konkluzji ze względu na obustronne rozbieżności m.in. w postrzeganiu prawa pracy, roli arbitrażu czy transferu technologii. Osiągnięcie porozumienia w negocjacjach zostało niespodziewanie ogłoszone w ostatnich dniach 2020 roku.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Dyrektywa w sprawie płacy minimalnej - zły pomysł w słusznej sprawie

  Tak można podsumować pomysł dyrektywy unijnej regulującej płacę minimalną w Unii Europejskiej. Projekt na szczęście nie ustala kwoty wynagrodzenia minimalnego, ale wskazuje mechanizm jej ustalania w krajach członkowskich w odniesieniu do średniej płacy lub mediany. Za projektem opowiada się ETUC (Europejska Federacja Związków Zawodowych), przeciwne są organizacje biznesu, w tym BusinessEurope. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny też jest podzielony: grupa pracodawców opowiada się za monitorowaniem wysokości płacy minimalnej w krajach członkowskich bez przymusu jej ustalania na podstawie dyrektywy, przedstawiciele związków zawodowych popierają projekt dyrektywy.

 • 2021-02-22 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Spotkanie z urzędnikami Komisji Europejskiej nt. Krajowych Planów Odbudowy

  Z inicjatywy Biura Konfederacji Lewiatan w Brukseli, odbyło się spotkanie ekspertów i firm członkowskich Lewiatana z Jackiem Truszczyńskim oraz Aleksandrą Barańską z Komisji Europejskiej (Task Force RECOVER).

 • 2021-02-20 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Umowa Stowarzyszeniowa UE - Ukraina

  Premier Ukrainy Denys Szmychal przyjechał z oficjalną wizytą do Brukseli na kolejne posiedzenie Rady Stowarzyszenia UE–Ukraina. Omówiono na nim realizację układu stowarzyszeniowego UE–Ukraina, ze szczególnym uwzględnieniem reform politycznych, praworządności, współpracy gospodarczej i handlu oraz zagadnienia dotyczące suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy.

 • 2021-02-20 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  BusinessEurope przedstawia postulaty biznesu europejskiego

  BusinessEurope wysłało list do Pedro Siza Vieira, Ministra ds. gospodarczych i cyfrowych Portugalii, która sprawuje aktualnie Prezydencję w Radzie UE. Przedstawiono w nim kluczowe postulaty biznesu europejskiego w kontekście najbliższego posiedzeniem Rady ds. konkurencyjności.

 • 2021-02-20 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Umowa UE-Chiny: brakuje mechanizmu rozstrzygania sporów inwestor-państwo

  Mechanizm rozstrzygania sporów inwestor-państwo, w skrócie, polega na uprawnieniu inwestora zagranicznego do wystąpienia przeciwko państwu w którym inwestuje do specjalnego, ponadpaństwowego organu rozstrzygającego spór.

 • 2021-02-18 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Nowy biuletyn EKES

  W numerze m.in. o priorytetach Komitetu w kadencji 2020-2023, oświadczenie ws. migrantów w Bośni i Hercegowinie, program prac Obserwatorium Rynku Pracy, a także materiały Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy oraz Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn.

   

 • 2021-02-11 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Spotkanie BusinessEurope z Premierem Ukrainy Denysem Szmychalem

  Premier Ukrainy mówił przede wszystkim o tym jak ważne dla  wzrostu gospodarczego jest przyciąganie inwestycji zagranicznych oraz dalsze zbliżanie i integracja jego kraju z UE, czemu towarzyszy ambitny program reform wymiaru sprawiedliwości. Ma on poprawić praworządność, ochronę własności prywatnej i inwestycji, umocnić wolność gospodarczą i swobodny przepływ kapitału.

 • 2021-02-08 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Prof. Huebner wzięła udział w Zimowym Spotkaniu Lewiatana

  Brexit, Zielony Ład i aktywność polskich firm w Unii Europejskiej zdominowały dyskusję dotyczącą zagadnień europejskich podczas Zimowego Spotkania Konfederacji Lewiatana.

 • 2021-02-02 Aktualności Bruksela
  Aktualności Bruksela

  Przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedział na wspólny list Konfederacji Lewiatana i innych europejskich federacji

  Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel odpowiedział na wspólny list Prezydenta Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego oraz Prezydentów federacji pracodawców z Niemiec (BDI), Hiszpanii (CEOE), Włoch (CONFIDUSTRIA) i Francji (MEDEF) dot. unijnego budżetu na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy UE.

Przejdź do archiwum