Kosmetyki przeciwne monitorowaniu olejów roślinnych

Objęcie systemem monitorowania części olejów roślinnych nie jest uzasadnione ze względu na brak udokumentowanych przypadków wyłudzeń VAT w obrocie tymi towarami. Nie można pogarszać sytuacji tysięcy uczciwych przedsiębiorców działających w branży kosmetycznej z powodu stwierdzenia nieprawidłowości np. w branży spożywczej (obrót olejem rzepakowym) - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

Takie uwagi pracodawcy zgłosili do projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego przewozu towarów.

Znaczna część przedsiębiorców działających w branży kosmetycznej zadeklarowała jednorazowe zakupy olejów niższe, niż wskazane w rozporządzeniu, przez co nie zostaną włączeni w system monitorowania. Jednak, producenci kosmetyków, których główną specjalizacją jest np. produkcja mydeł lub produkcja wielkotonażowa produktów pielęgnacyjnych, dokonują zakupu i przewozu olejów roślinnych w ilościach znacznie przekraczających limit ilościowy przewidziany w projekcie (500 kg). Przykładami są rafinowany olej z ziaren palmowych (Palm Kernel Oil) lub rafinowany olej kokosowy kupowany jednorazowo w ilościach nawet kilku ton i następnie wykorzystywany do produkcji mydeł.

- Taki producent kosmetyków zostanie objęty obowiązkiem monitorowania, mimo braku ryzyka w zakresie uszczupleń podatku od towarów i usług. Ponadto problemem będzie prawidłowe zaklasyfikowanie roślinnych surowców kosmetycznych do odpowiednich pozycji PKWiU bądź kodów CN. Dlatego transport olejów roślinnych wykorzystywanych do produkcji kosmetyków powinien być wyłączony z obowiązku monitorowania - mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana w obrocie olejami roślinnymi, wykorzystywanymi w przemyśle kosmetycznym, nie występują nieprawidłowości uzasadniające konieczność przeciwdziałania uszczupleniom w zakresie podatku od towarów i usług lub podatku akcyzowego, i tym samym uzasadniające objęcie tych towarów systemem monitorowania.

Konfederacja Lewiatan