IV Konferencja Przemysłu Materiałów Budowlanych
2012-05-14
Państwo chroni przed wieloma niebezpieczeństwami, ale państwowa amortyzacja ryzyk jest kosztowna i z reguły pogarszająca efektywność gospodarki. Stąd stałe oczekiwania deregulacji. Jeżeli odnosi się ona do nieroztropnych przepisów lub powstałych pod wpływem partykularnych lub doraźnych celów, to w miarę łatwo można dokonać zmian. Ale podstawowa kwestia dotyczy dylematu, ile państwa czy też regulacji powinno być w naszym życiu, w gospodarce, w rozwiązywaniu problemów społecznych. Może nieskuteczne, jak dotąd, odbiurokratyzowywanie gospodarki jest skutkiem tego, że w rzeczywistości duża część społeczeństwa pragnie państwa opiekuńczego, chroniącego przed złem.
Przemysł budowlany jest taką samą częścią gospodarki, jak inne sektory. Oznacza to, że jego funkcjonowanie, rozwój czy ryzyka wymagają, tak jak w całej gospodarce, znajomości uwarunkowań makroekonomicznych, społecznych, podatkowych czy rynku pracy.
To spojrzenie stało się genezą konferencji przemysłu materiałów budowlanych - organizowanych corocznie od 3 lat, które spotykają się z rosnącym zainteresowaniem menedżerów branży budowlanej. Można postawić zarzut, że programy konferencji są wymagające intelektualnie**, ale wbrew powszechnym stereotypom, ludzie kierujący firmami w tym przemyśle takiej wiedzy oczekują.
Nadrzędną myślą konferencji w 2012 roku ma być hasło „Rola państwa w amortyzowaniu ryzyk". Inaczej mówiąc, jaki winien być udział państwa w działalności gospodarczej, w życiu mieszkańców naszego kraju, a w efekcie - w próbie ochrony przed skutkami nierozważnych działań czy zachowań oraz czy i w jakim stopniu państwo w tego rodzaju działaniach może być skuteczne.
Próba odpowiedzi musi uwzględnić, jak społeczeństwo myśli o swoim państwie, czego od niego oczekuje, ale także, w jakim stopniu poszczególni członkowie społeczności czy tez firmy są zdolne do ograniczenia własnych interesów w imię dobra publicznego. Dopiero na tym tle można wykazać sens, prawidłowość regulacji i ingerencji państwa w prawa obywateli.
Potrzeba dyskusji o roli państwa staje się teraz, w warunkach kryzysu globalnego, szczególnie ważna. Należy też uwzględnić konsekwencje, zmian postulowanych w statucie Unii Europejskiej (rządu europejskiego), a zarazem oczekiwanym wzroście pozycji samorządów lokalnych.
Druga części konferencji poświęcona będzie budownictwu, oddziaływaniu państwa na ten sektor, w tym skali ryzyk chronionych przez państwo i konsekwencji dla efektywności sektora.
Ponadto w czasie konferencji zostaną przedstawione wyniki badań dotyczące przedsiębiorców między innymi rynku pracy, oczekiwań wobec UE i prognozy parametrów makroekonomicznych.
Ryszard Kowalski
[ Prezes Związku ]
*) Platforma w przekładzie Agnieszki Daniłowicz-Grudzińskiej
**) patrz http://www.dlabudownictwa.pl/index.php/konferencje