.
Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

  • A
  • A
  • A

Rada Firm Rodzinnych


Celem działania, powołanej w roku 2015, Rady Firm  Rodzinnych jest identyfikowanie i usuwanie barier prawnych, które ograniczają przedsiębiorstwom rodzinnym możliwość utrzymania swojego statusu, w tym barier prawnych pojawiających się w procesie sukcesji. Celem Konfederacji Lewiatan i Rady Firm Rodzinnych jest także podejmowanie działań na rzecz wzmacniania pozycji i znaczenia przedsiębiorstw rodzinnych w gospodarce i społeczeństwie oraz budowanie relacji z organizacjami polskimi, i międzynarodowymi działającymi na rzecz firm rodzinnych.

W 2015 r. Rada Firm Rodzinnych przeprowadziła analizę regulacji prawnych mających znaczenie w procesie sukcesji, m.in. związanych z problemami przy przekształcaniu samodzielnej działalności gospodarczej w inne formy prawne, ograniczających połączenia i podziały spółek, ograniczających możliwe przyczyny uprzywilejowania udziałów/akcji, ograniczających powody tworzenia fundacji prywatnych, ograniczających swobodę w zakresie rozporządzania składnikami majątkowymi wchodzącymi do majątku spadkowego. Opracowany został Indeks Firm Rodzinnych. Podjęte zostały rozmowy z GUS ws stałych badań firm rodzinnych w Polsce. Rada spotkała się z przedstawicielami niemieckich firm rodzinnych oraz z przedstawicielami European Small Business Alliance. Podjęła także współpracę z Forum Młodych Lewiatana.

Podsumowanie aktywności Rady w roku 2016:

·         Współpraca z Ministerstwem Rozwoju przy przygotowaniu projektu ustawy umożliwiającej sukcesję w przedsiębiorstwach osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą.

·         Utworzenie 2 regionalnych Rad Firm Rodzinnych - przy Małopolskim Związku Pracodawców Lewiatan oraz przy Świętokrzyskim Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

·         Rozpoczęcie realizacji projektu edukacyjnego ABC Ekonomii. W projekcie wzięło udział 6 szkół, objęto nim 16 klas IV-VI, przeprowadzono 24 lekcje o tematyce ekonomicznej na podstawie książki „Świat pieniądza".

·         We współpracy z firmą Deloitte (członek Lewiatana) w 10 miastach zorganizowano spotkania pt. „Wyzwania dla firm rodzinnych 2016 ". Uczestniczyło w nich ponad 500 właścicieli firm rodzinnych, a opowiadało o swojej rodzinnej drodze biznesowej ponad 20 właścicieli firm, w tym członkowie Rady Firm Rodzinnych.

·         W ramach EFNI 2016 zorganizowano panel, w czasie którego właściciele firm rodzinnych dyskutowali o tym jak sprawić, aby firmy rodzinne rosły szybciej.

·         Rada Form Rodzinnych przy Konfederacji Lewiatan weszła w skład Forum Firm Rodzinnych utworzonego w 2016 r. z inspiracji PARP i uczestniczy aktywnie w pracach wszystkich grup roboczych w ramach Forum.


 

Osoba kontaktowa:

Do pobrania
Pobierz
Skład Rady

Rozmiar pliku:

Pobierz
CV firm rodzinnych

Rozmiar pliku: