Innowacyjność
-
2018-12-04 Innowacyjność
Lewiatan oczekuje, że COP24 zakończy się sukcesem
• Konfederacja Lewiatan widzi pilną potrzebę mobilizacji wszystkich podmiotów uczestniczących w procesie globalnych negocjacji klimatycznych, w tym również polskich środowisk gospodarczych, na rzecz skutecznej walki o poprawę klimatu na Ziemi.
• Porozumienie Paryskie umożliwia budowę zaufania pomiędzy państwami uczestniczącymi w globalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wyznacza ono również najważniejsze zadanie dla delegatów na COP24, którym jest przyjęcie zasad wdrożeniowych umowy z 2015 roku.
• Reguły Katowickie (Katowice Rulebook) określą, w jaki sposób wszystkie strony Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu będą przedstawiać, realizować i weryfikować swoje zobowiązania. Lewiatan wspiera Polską Prezydencję i wszystkie strony Konwencji na drodze do tego celu. -
2018-01-03 Innowacyjność
Nowa ustawa dot. działalności innowacyjnej
1 stycznia 2018 r. w życie weszła ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej.
-
2017-06-01 Innowacyjność
Uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej
Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia dużą część przedstawionych w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej propozycji dotyczących wspierania działalności innowacyjnej.
-
2016-10-18 Innowacyjność
Warunki prowadzenia działalności innowacyjnej - proponujemy poprawki
Poprawka I do ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (druk 294).
-
2016-09-22 Innowacyjność
Poprawki do ustawy o warunkach prowadzenia działalności innowacyjnej (druk nr 789)
W nawiązaniu do planowanego w dniu 22 września 2016 r. posiedzenia połączonych Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii, Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Finansów Publicznych, na którym rozpatrzone zostanie sprawozdanie Podkomisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (druk nr 789), przekazaliśmy propozycję zmian do projektu ustawy, które w ocenie przedsiębiorców zrzeszonych w Konfederacji Lewiatan pozwolą na jeszcze lepszą realizację celu jakiemu służyć ma projektowana ustawa.
-
2016-09-13 Innowacyjność
Poprawka I do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (druk 789)
-
2016-04-12 Innowacyjność
Uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej oraz rekomendacje dla przygotowania Białej księgi innowacji
Strategia Europa 2020 zakłada, że kraje członkowskie Unii Europejskiej do 2020 r. przeznaczać będą 3% produktu krajowego brutto [dalej: PKB] na działalność badawczo - rozwojową [dalej: B+R]. 2/3 wydatków inwestowanych ma być przez sektor prywatny. Polska ze względu na niski pułap startu osiągnąć ma wydatki na poziomie 1,7% PKB, a połowa z nich pochodzić ma od przedsiębiorców.
-
2015-09-28 Innowacyjność
Stanowisko Konfederacji Lewiatan do zaproponowanego kształtu ulgi podatkowej na badania i rozwój
Polska gospodarka nie jest innowacyjna, a wydatki naszych firm na działalność badawczo - rozwojową są jedne z najniższych w Europie, obok Bułgarii i Rumunii. W chwili obecnej w Polsce nie istnieje żadne otoczenie fiskalne zachęcające przedsiębiorców do działalności badawczo-rozwojowej. Bardzo ważne jest zatem wprowadzenie zachęt, które rzeczywiście pobudzą firmy do takich inwestycji oraz ułatwią współpracę biznesu z ośrodkami naukowymi. Jak wskazują raporty innowacyjności, mamy ogromny potencjał wiedzy, który wciąż nie jest odpowiednio wykorzystywany w praktyce, z uwagi na brak współpracy nauki z biznesem. Dodatkowo jako kraj zobowiązaliśmy się wobec Komisji Europejskiej, że zapewnimy wkład w realizację Strategii Europa 2020 poprzez poniesienie do 2020 r. wydatków na działalność b+r do wysokości 1,7 proc. PKB (obecne wydatki na b+r to 0,9 proc.).
-
2015-07-27 Innowacyjność
Uwagi do Projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności
Innowacje są jednym z czynników mających wpływ na konkurencyjność przedsiębiorców i to zadaniem rządu jest stworzenie takich zachęt dla biznesu, które istotnie zintensyfikują inwestycje z tym związane. Dlatego też ulgę na badania i rozwój należy wprowadzić jak najszybciej, najlepiej z początkiem 2016r. W załączeniu uwagi i rekomendacje kształtu ulgi na badania i rozwój przygotowane przez ekspertów Rady Podatkowej Konfederacji.
-
2015-04-20 Innowacyjność
Przemysł się rozpędza
W marcu br. produkcja przemysłowa była o 8,8 proc. wyższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku, a o 13,4 proc. w stosunku do lutego - podał GUS.