TTIP: stan negocjacji

Od rozpoczęcia negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) pomiędzy UE a USA minął już rok. Ostatnia, szósta runda rozmów odbyła się w Brukseli pomiędzy 14 a 18 lipca br. (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze Newslettera Europejskiego).

Przedstawiciele obydwu stron potwierdzili wówczas, że negocjacje weszły w fazę „konkretnej pracy nad tekstami ofert". Wszystko jednak wskazuje na to, że rozmowy są trudne i dotyczą szczegółowych rozwiązań. Kolejna runda negocjacji zaplanowana jest na ostatni tydzień września, tym razem odbędzie się ona w Waszyngtonie. Z uwagi jednak na sytuację polityczną w Komisji Europejskiej - okres przejściowy związany z odejściem kilku komisarzy i objęciem ich stanowisk przez „komisarzy tymczasowych" - część istotnych tematów nie będzie dyskutowana.

Do tej pory jako najtrudniejsze zidentyfikowano następujące tematy:

·         Taryfy: ostatnia oferta USA była według negocjatorów UE niewystarczająco ambitna, oczekiwane jest przedstawienie nowej oferty;

·         Usługi: jak wyżej;

·         Zamówienia publiczne: jeden z najtrudniejszych i najbardziej istotnych obszarów negocjacji, pozycja USA pozostaje w znacznym stopniu protekcjonistyczna, szczególnie na na szczeblu federalnym;

·         Energia: istotny obszar dla UE, szczególnie w kontekście aktualnej sytuacji politycznej na Ukrainie, USA analizuje unijne stanowisko, lecz wciąż nie jest chętna włączyć do umowy rozdział poświęcony energii;

·         System rozstrzygania sporów pomiędzy państwem a inwestorem (ISDS): Komisja Europejska (KE) analizuje wynik zakończonych konsultacji społecznych, raport zostanie opublikowany w listopadzie br., od jego wyniku zależy kwestia ewentualnego wyłączenia mechanizmu z umowy.

Środowiska biznesowe liczą na szybkie podpisanie rozsądnego i sprawiedliwego  porozumienia, czyli umowy gwarantującej równy dostęp do rynku obu stronom. Przedstawiciele przedsiębiorców biorą także udział w inicjatywach mających „odczarować" mity związane z TTIP, np. takie jak „TTIP to amerykanizacja Europy" czy „TTIP to umowa oddająca Europę w władanie wielkim koncernom". Jednym z takich działań jest zorganizowana w dniu 23 września br. przez BUSINESSEUROPE debata publiczna z udziałem przedstawicielami KE i biznesu oraz  organizacjami pozarządowymi sprzeciwiającymi się umowie. Relacja z całej debaty tutaj.

* BUSINESSEUROPE to europejska organizacja pracodawców, mająca status reprezentatywnego partnera społecznego i będąca uczestnikiem europejskiego dialogu społecznego; Konfederacja Lewiatan jest jedynym polskim członkiem BUSINESSEUROPE.