Czy Europa może być bezpieczna i konkurencyjna?

- W nadchodzących miesiącach i latach Unia Europejska będzie musiała dowieść swojej zdolności do działania nie tylko w walce z konsekwencjami kryzysu gospodarczego i falą populizmu, lecz także egzystencjalnymi wyzwaniami w polityce międzynarodowej - powiedziała Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan w czasie gali otwierającej Europejskie Forum Nowych Idei w Sopocie. 

Spotkanie organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, miastem Sopot, instytucjami oraz partnerami biznesowymi. Gości EFNI powitali Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i Luigi Lovaglio, prezes zarządu Pekao SA.

Szefowa Lewiatana podkreśliła, że od tego, czy kryzysy wewnętrzny i zewnętrzny skłonią państwa europejskie do zwarcia szeregów czy przeciwnie - będą wzajemnie się pogłębiać - zależy miejsce UE w świecie, w którym bliskie nam wartości i normy przebijają się z coraz większym trudem.

Zdaniem Henryki Bochniarz zaczynające właśnie kadencję nowe władze Unii Europejskiej mają przed sobą wyzwania najważniejsze od kilku dziesięcioleci: przywrócić wzrost i konkurencyjność europejskiej gospodarce; odbudować zaufanie obywateli do demokracji oraz instytucji europejskich; obronić europejskie wartości i normy w świecie, w którym - jak nigdy dotąd - znalazły się one w defensywie.

Realizacja tych celów to zadanie herkulesowe. Czy realne? Tak, jeśli nowe władze UE i przywódcy państw członkowskich będą ze sobą ściśle współdziałać i otworzą się na bliską współpracę z tymi ruchami obywatelskimi, które niezmiennie wierzą w pozytywną przyszłość projektu europejskiego.

Gość specjalny EFNI Lech Wałęsa stwierdził, że jego pokolenie zniosło granice między państwami, zburzyło stare systemy polityczne, ale nie zlikwidowało narastających różnić między społeczeństwami. Jego zdaniem trzeba wyrównywać te różnice  w wielu dziedzinach. I warto to robić w oparciu o wspólne wartości. - Od dawna proponuję stworzenie dziesięciu laickich przykazań. Gdyby to się udało to powstałyby fundamenty do dalszego rozwoju - powiedział były prezydent.

Na EFNI zabrzmiał również głos młodego pokolenia. Kaja Milanowska, naukowiec, współwłaścicielka innowacyjnej firmy bioinformatycznej ostrzegała, że Europa żyje ponad stan, zaciąga nowe długi, które będzie musiało spłacać młode pokolenie. I z tego powodu w przyszłości młodzi ludzie mogą żyć gorzej niż ich rodzice.

W Sopocie już po raz czwarty spotyka się ponad 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityków, ludzi nauki i kultury, z Polski i ze świata, aby dyskutować o przyszłości Europy. Temat przewodni tegorocznej konferencji to „Europa bezpieczna i konkurencyjna - realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu".

Tegoroczna międzynarodowa konferencja odbywa się w momencie wyjątkowym. Zmiany układu sił w Parlamencie Europejskim i zaogniającego się konfliktu na wschodzie Europy. Rozbieżności w istotnych dla przyszłości projektu europejskiego politykach państw członkowskich stawiają przed UE nowe wyzwania.

Program tegorocznego EFNI obejmuje kilkadziesiąt debat, sesji i dyskusji panelowych. Dotyczyć one będą, m.in. bezpieczeństwa politycznego, ekonomicznego, cyfrowego i energetycznego Europy, współczesnych zagrożeń dla wolności i demokracji, konieczności przebudowy modelu gospodarczego leżącego u podstaw europejskiego dobrobytu, a także zagrożeń wynikających ze wzrostu nierówności społecznych.

Organizatorzy zaproponują uczestnikom ponad 66 godzin wydarzeń programowych. Jako nowości w agendzie pojawią się spotkania stanowiące dodatkową okazję do networkingu - wieczór integracyjny EFNI oraz Inspiracje dla Europy - spotkanie z przedsiębiorcami z Polski, którzy odnieśli biznesowy sukces na skalę europejską.

Patronat honorowy nad Forum objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej - Herman Van Rompuy oraz Parlament Europejski.

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne.

Więcej informacji: www.efni.pl



 

Więcej zdjęć

Patronat honorowy                Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni       Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Samorząd Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni            PKN ORLEN S.A., PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", TVP SA,

Partner Gali Otwarcia            Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni                    ArcelorMittal Poland, Biznes.pl, „Bloomberg Businessweek Polska", Citi Handlowy, EKES Grupa Pracodawców, „Forbes", Fortum, Google, Grupa Adamed, Havas Worldwide, KPMG, „Newsweek", Onet, PKP Intercity, Samsung Electronics Polska, Wardyński i Wspólnicy

Partnerzy wspierający           AMS, „Gazeta Giełdy Parkiet", MetLife, Microsoft, MSL Group, Orange Polska, Polpharma, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Radio TOK FM, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Główny partner merytoryczny         THINKTANK

Partnerzy merytoryczni         BIAC/OECD, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA, ECFR, „LIBERTÉ!", POLITYKA INSIGHT, UN Global Compact

Partnerzy logistyczni             Dell, Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Oficjalny przewoźnik             PLL LOT SA

Producent wykonawczy         IDFX