Forum Rynku Wewnętrznego – debata w Parlamencie Europejskim

Debatą nad sposobami usprawnienia funkcjonowania unijnego rynku wewnętrznego rozpoczął się 4-miesięczny okres konsultacji dot. opublikowanego dwa tygodnie wcześniej Aktu o jednolitym rynku. Treść dokumentu w znacznej części opiera się na wynikach pracy byłego komisarza prof. Mario Montiego, i zawiera propozycję 50 inicjatyw mających ożywić omawiany obszar.

Forum zorganizowane z inicjatywy europosłanki Róży Thun odbyło się w Parlamencie Europejskim przy współudziale Komisji Europejskiej oraz belgijskiej prezydencji dnia 9 listopada 2010 r. W panelu podczas spotkania głos zabierali przybyli z różnych stron decydenci i specjaliści zajmujący się aspektami rynku wewnętrznego m.in.: Malcolm Harbour (Parlament Europejski), Vincent van Quickenborne (prezydencja belgijska), Michel Barnier (Komisja Europejska), prof. Mario Monti (były komisarz), Philippe de Buck (BUSINESSEUROPE) oraz Monique Goyens (Europejska Organizacja Konsumentów). Na spotkaniu obecny był również podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marcin Korolec.

„Potrzebny bardziej niż kiedykolwiek"
O tym że pomimo korzyści płynące z funkcjonowania rynku wewnętrznego UE często nie są dostrzegane, jest on dzisiaj potrzebny bardziej niż kiedykolwiek przekonywał komisarz Barnier. Przedstawił propozycje zamieszczone w „Akcie o jednolitym rynku", których przyjęcie powinno usprawnić funkcjonowanie platformy, jaką stanowi ten obszar. Należą do nich m.in.: reforma europejskich ram standaryzacji towarów z możliwością rozszerzenia ich na usługi, obalenie różnorakich barier uniemożliwiających stworzenie jednolitego systemu transportowego, stworzenie jednolitego patentu UE, zwiększenie dostępu do źródeł finansowania dla MŚP, inicjatywy zmierzające do koordynacji krajowych polityk podatkowych, umożliwienie wzajemnego rozpoznawania systemów e-identyfikacji oraz e-uwierzytelniania oraz poprawa implementacji dyrektywy o pracownikach delegowanych.

Partnerstwo drogą do usprawnień przepisów
Jak zagwarantować odpowiednie warunki sprzyjające skutecznemu wdrażaniu w życie zaproponowanych projektów? Publikując Akt KE zamierza zaangażować wszystkich partnerów - od pozostałych Instytucji Europejskich, przez władze i administracje państw członkowskich po partnerów społecznych - w konsultacje nt usprawnień jednolitego rynku UE. Nawiązanie dialogu ma zwrócić na celu przywrócenie znaczenia jednolitego rynku. Nowe przepisy mają powstawać w oparciu o zasadę „smart regulation", przy większej otwartości tworzących je instytucji oraz z uwzględnieniem dialogu z zaangażowanymi podmiotami. Odpowiednie wdrażanie i stosowanie unijnych regulacji przez państwa członkowskie ma wspomóc m.in. stosowanie wzajemnej oceny implementowanych przepisów - praktyki rozwiniętej przy wdrażanej obecnie dyrektywie usługowej; lepiej funkcjonujący system wymiany informacji w zakresie unijnych przepisów między krajowymi urzędami (IMI - Internal Market Information); umocnienie nieformalnych narzędzi rozwiązywania problemów wynikających z niewłaściwego wdrożenia prawa (np. SOLVIT).

Do podjęcia zobowiązań związanych z prawdziwym usprawnieniem obszaru wewnętrznego rynku ponaglał polityków prof. Monti. Jego zdaniem bardziej niż kolejne konsultacje w obszarze jednolitego rynku liczy się zawarcie zgody politycznej, która pozwoli poczynić postępy w omawianym obszarze. Zachęcił przy tym do skorzystania z dostępnych wyników z konsultacji stron przeprowadzonych wcześniej przez niego samego podczas pracy nad raportem. Ubolewał, że tematowi rynku wewnętrznego nie poświęca się więcej czasu w mediach, przez co świadomość obywateli w tym obszarze pozostaje niska.
o podjęcie zdecydowanych decyzji w następstwie aktualnych konsultacji dot. Aktu nawoływał również Philippe de Buck. Przypominał, że dla ożywienia rynku wewnętrznego równie ważne co wprowadzanie nowych lepszych przepisów jest odpowiednie wdrożenie i stosowanie już przyjętych regulacji.

Cyfrowy jednolity rynek?
Rosnąca potrzeba budowania cyfrowego jednolitego rynku w UE została dostrzeżona przez wielu uczestników spotkania. Argumentów na rzecz takiego kierunku działań dostarczył Fabian Zuleeg z think-tanku European Policy Centre (EPC). Ponieważ technologie informacyjno-komunikacyjne stają się nieodłączną częścią życia dzisiejszych społeczeństw oraz przedsiębiorstw, również rynek wewnętrzny musi uwzględnić taką zmianę, w szczególności poprzez wprowadzenie swobodnego przepływu wiedzy. Przywołał przy tym szacunki organizacji Copenhagen Economics wg których korzyści związane z utworzeniem cyfrowego jednolitego rynku w UE przyniosłoby unijnej gospodarce dodatkowe 4% PKB.

Rosnące znaczenie tematyki wewnętrznego rynku również dla polskich władz zostało zauważone podczas spotkania. Obecny na Forum podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Marcin Korolec zwrócił uwagę, że wiele proponowanych inicjatyw ujrzy światło dzienne właśnie podczas sprawowania przewodnictwa w Radzie UE przez Polskę. Zaprosił przy tym zebranych na kolejne Forum Rynku Wewnętrznego, które odbędzie się w październiku 2011 r. w Krakowie.