Unia powinna odgrywać większą rolę w obszarze zdrowia publicznego

67,6 % ankietowanych uważa, że poziom kompetencji UE w zakresie zdrowia publicznego jest niewystarczający - tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez biuro Lewiatana w Brukseli wśród firm członkowskich. Ponad 2/3 przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ankiecie, opowiada się za zwiększeniem roli UE w obszarze zdrowia publicznego.

 

Wyniki

 

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców z optymizmem patrzy na działania UE i oczekuje jej większej aktywności w delikatnej materii, jaką jest zdrowie publiczne. Może to być wynik trudności finansowych krajowego sektora ochrony zdrowia lub chęć ułatwienia prowadzenia transgranicznej działalności gospodarczej w obszarze medycznym. Ku silniejszej integracji skłania także świadomość, że najważniejsze obecnie wyzwania dla ochrony zdrowia mogą być łatwiejsze do pokonania wykorzystując synergię jaka wynika z integracji europejskiej w ochronie zdrowia. Chodzi tutaj np.: o problemy onkologiczne lub wykorzystywanie dużych zbiorów danych medycznych z całej UE w celu lepszej diagnostyki czy prowadzenia badań medycznych.

Wyniki ankiety są spójne z działalnością UE, która dąży do utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej. Jednym z głównych jej obszarów jest polityka lekowa, która jest reformowana w ramach Strategii Farmaceutycznej. Kryzys wywołany COVID-19 obnażył braki w działaniach UE w celu zapewnienia leków dla Europejczyków. Unijna Strategia Farmaceutyczna wskazuje, że odbudowa łańcuchów dostaw w UE jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego w państwach członkowskich. Jednym z rozwiązań może być rozbudowa potencjału państw członkowskich do produkcji API (aktywnych substancji farmaceutycznych). W Krajowych Planach Odbudowy poszczególne państwa członkowskie przygotowały fundusze na rzecz takiej inicjatywy. Rozwój produkcji w Unii Europejskiej z pewnością wzmocniłby jej strategiczną autonomię. Jako Konfederacja Lewiatan wspieramy rozwiązania, których celem jest rozwój unijnego biznesu medycznego. Wspieramy także integrację prawa dotyczącego działalności gospodarczej w obszarze farmaceutycznym np. w zakresie prowadzenia aptek. Polskie przepisy są restrykcyjne i znacząco ograniczają swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Kluczowe, naszym zdaniem, jest umożliwienie pacjentom dostępu do informacji o tym jakie usługi i leki mogą uzyskać w najbliższej okolicy. Tego typu regulacje obowiązują w większości krajów unijnych.

W wyniku doświadczeń pandemii COVID-19 i założeń Europejskiej Unii Zdrowotnej, Komisja Europejska powołała do życia Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). Urząd w swoich działaniach skupia się na opracowywaniu, produkowaniu i nabywaniu medycznych środków przeciwdziałania na wypadek kryzysów zdrowotnych oraz w ich trakcie. HERA koordynuje także współpracę państw członkowskich z przemysłem.

Można stwierdzić, że oczekiwania polskich firm zaczynają się materializować w działaniach instytucji unijnych. Dążenia do Europejskiej Unii Zdrowotnej powodują stopniowe wzmacnianie integracji unijnej w obszarze zdrowia z korzyścią dla obywateli i europejskiego biznesu.

 

Kacper Olejniczak, Ekspert Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Branży Life Sciences
kolejniczak@konfederacjalewiatan.pl

 

Pobierz pełne wyniki badania >>