Rynek cyfrowy – z czym zmierzą się przedsiębiorcy w przyszłym roku?
2021-12-15
Droga ku cyfrowej dekadzie w Europie jest wciąż długa i pełna wyzwań. Ambicją KE było i jest uczynienie cyfryzacji motorem wzrostu gospodarczego oraz wzmocnienie pozycji UE jako lidera cyfryzacji. Bruksela w 2021 r. postawiła zatem mocno na regulacje "cyfrowe", w tym na działania na rzecz bezpiecznej cyfryzacji i usprawnień na rzecz konsumentów w obszarze telekomunikacji.
Z czym mierzyli się przedsiębiorcy w 2021 r.?
2021 r. pojawiła się regulacja dotyczące nowych stawek roamingu w UE, która przedłuży do 2032 r. obowiązujący system stawek za połączenia lub transmisję danych w trakcie podróży na terenie UE, oraz regulacja wprowadzająca w UE tzw. "jedną ładowarkę" do smartfonów i innych urządzeń elektronicznych.
Dużo działo się w obszarze bezpiecznej cyberprzestrzeni - przyspieszono prace nad projektem tzw. dyrektywy NIS 2, przynoszącej duże zmiany w zakresie zapewnienia odpowiedzi na rosnące zagrożenia związane z cyfryzacją i nasileniem się ataków cybernetycznych.
W UE po latach ruszyły prace nad projektem rozporządzenia e-evidence, który ma pomóc w efektywniejszym ściganiu przestępstw w Europe dzięki sprawnemu pozyskiwaniu dowodów w postaci elektronicznej za pośrednictwem i pomocą dostawców usług łączności elektronicznej oraz dostawców infrastruktury internetowej.
A co czeka przedsiębiorców w 2022 r.?
Po Nowym Roku pojawią się dwie kluczowe nowości, tj. European Chips Act oraz European cyber resilience act.
Pierwszy będzie propozycją wyjścia naprzeciw problemowi braku mikroprocesorów na rynku europejskim - kluczowych do produkcji sprzętu elektronicznego, w tym rosnącej liczby inteligentnych urządzeń, ale też funkcjonowania przemysłu 4.0.
Drugi ustanowi wprowadzi wspólne normy bezpieczeństwa cybernetycznego dla produktów europejskich.
Więcej informacji na temat planów Komisji Europejskiej w 2022 r. można znaleźć tu.
Komentarz dla grudniowego wydania europejskiego biuletynu Lewiatana - Brussels Headlines.
Aleksandra Musielak, ekspertka Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Cyfrowych
amusielak@konfederacjalewiatan.pl