Rozwój pojazdów współpracujących i autonomicznych

23 marca br. 28 państw członkowskich podpisało list intencyjny w sprawie udziału w wielkoskalowych projektach mających testować możliwości technologiczne pojazdów współpracujących i autonomicznych (connected and autonomous driving, CAD). Ze strony Polski podpis pod dokumentem złożył Krzysztof Szubert, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocnik Rządu do spraw Jednolitego Rynku Cyfrowego.

List jest dostępny pod adresem: https://mc.gov.pl/aktualnosci/polska-podpisuje-list-intencyjny-w-sprawie-automatycznych-samochodow.

Dokument ten można traktować jako kolejny krok na drodze wdrażania nowoczesnych technologii wspomagających transport drogowy. Celem jest budowanie europejskich rozwiązań, które zapewnią wzajemną współpracę zautomatyzowanych systemów przemieszczania się i transportu w całej Unii Europejskiej. Podpisany list ma zdynamizować prace poszczególnych państw członkowskich w tym zakresie i m.in. przyczyniać się do rozwoju technologii pojazdów autonomicznych.

W związku z powyższym Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie z udziałem ministra Krzysztofa Szuberta w celu przedyskutowania działań, które należy podjąć na rzecz rozwoju rynku i szerszego włączenia się podmiotów z Polski w europejskie prace w obszarze pojazdów autonomicznych.

Spotkanie było okazją do przedstawienia możliwości i potrzeb biznesowych firm w tym zakresie. Przedstawione na nim zostały m.in. prace prowadzone na poziomie Unii Europejskiej w obszarze pojazdów autonomicznych, a także możliwości wykorzystania funduszy z programu Horyzont 2020 na projekty badawczo-rozwojowe. Przedstawiciel ITS przekazał informacje na temat innowacyjnego projektu prowadzonego przez Instytut w zakresie kluczowej dla autonomii pojazdów technologii symulacyjnej.

Minister Krzysztof Szubert jako Pełnomocnik Rządu RP ds. Jednolitego Rynku Cyfrowego podkreślił, że Ministerstwo weźmie na siebie rolę koordynatora tego obszaru wspólnie z 7 urzędnikami z administracji rządowej do koordynacji pomiędzy resortami.

Ministerstwo Energii proponuje zmiany w Prawie o ruchu drogowym, aby zdefiniować pojazd elektryczny i pojazd autonomiczny (samosterujący) oraz umożliwić wykorzystanie dróg publicznych na potrzeby badań nad pojazdami samosterującymi.

Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych zadeklarował aktywne włączenie w proces konsultacji projektu.

W spotkaniu udział wzięli:

  • Paweł Wideł, Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
  • Agnieszka Szpoton, Kierownik Biura Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych.