Polska powinna realizować porozumienie klimatyczne z Paryża

Wycofanie się USA z porozumienia klimatycznego jest ciosem w skuteczność światowych działań Unii Europejskiej. Polska powinna bezwzględnie realizować paryskie zobowiązania - uważa Konfederacja Lewiatan.

- Żałujemy, że prezydent Donald Trump podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z globalnych porozumień klimatycznych zawartych w Paryżu w 2015 roku. Bez zobowiązań głównej światowej gospodarki, która emituje 14% globalnej ilości gazów cieplarnianych problematyczne staje się powstrzymanie zmian klimatycznych - mówi Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

Jednak pomimo amerykańskiej decyzji, wycofywanie się z polityki ochrony klimatu nie jest żadną alternatywą. Zdaniem BusinessEurope i Konfederacji Lewiatan Unia Europejska powinna bezwzględnie realizować paryskie zobowiązania klimatyczne. Pracodawcy mają nadzieję, że decyzja Stanów Zjednoczonych nie znajdzie naśladowców wśród innych kluczowych gospodarek.

Europa, która już teraz realizuje najbardziej ambitne w świecie cele redukcyjne, nie może przejąć na siebie zobowiązań, które przypadają na inne kraje.

- W tej sytuacji apelujemy do decydentów UE o szybkie rozpoczęcie, z udziałem społeczności biznesowej, oceny konsekwencji decyzji Stanów Zjednoczonych, w szczególności zagrożenia konkurencyjności przemysłu europejskiego. Przy okazji, przypominamy, że decyzja Wielkiej Brytanii o wycofaniu się z Unii Europejskiej także wymaga oceny jej skutków dla polityki klimatycznej UE, w tym systemu EU ETS - dodaje Daria Kulczycka.

Konfederacja Lewiatan