Brexit - europejski biznes nie lubi niepewności

Dla europejskiego i brytyjskiego biznesu najgorsza jest niepewność, co do losów negocjacji rozwodowych - podkreślali uczestnicy sesji plenarnej „Brexit - szansa dla europejskiej jedności, czy początek efektu domino?".

Paul Drechsler, przewodniczący Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego CBI (Wielka Brytania) przekonywał, że Unia Europejska jest najważniejszym osiągnięciem XX wieku. Dzięki niej mamy na naszym kontynencie pokój i większe bogactwo. Ale pamiętajmy, że nie jest to dane raz na zawsze. Unia Europejska to największy partner gospodarczy Wielkiej Brytanii. Sukces Europy jest kluczowy dla Wielkiej Brytanii i odwrotnie.

- Nie jest dobre to, że do tej pory nie udało się wynegocjować gwarancji dla Brytyjczyków, ale też obywateli innych krajów np. Polaków, po Brexicie. Jak długo na decyzje ma czekać ponad 1 mln Polaków? Chcemy, żeby Polacy zostali w naszym kraju, tutaj żyli i pracowali. Uważam, że jedność 27 krajów jest ważna w negocjacjach. Dzięki niej możemy się szybciej posuwać do przodu - powiedział Drechsler. - Dla biznesu brytyjskiego i europejskiego najgorsza jest trwała niepewność, co do losów negocjacji. W naszym interesie jest stabilność i ciągłość - dodał.

- Minęło już sześć miesięcy negocjacji, mamy jeszcze rok, żeby wypracować porozumienie. Ale dopiero teraz zaczynamy dostrzegać jakiś zarys stanowiska negocjacyjnego Wielkiej Brytanii, chociaż trudno mówić o wspólnym stanowisku całego rządu. Dotychczasowe propozycje Brytyjczyków nie zostały dobrze przyjęte przez Komisję Europejską. Cieszmy się jednak z pewnego postępu w negocjacjach. Londyn zaakceptował już fakt, że za Brexit będzie musiał zapłacić. Kością niezgody są koszty rozwodu. Rząd zaczął też słuchać i rozmawiać z przedsiębiorcami - konkludował Drechsler.

- Jest możliwych kilka scenariuszy rozwoju sytuacji. Pierwszy - 29 marca 2019 r. Wielka Brytania zostaje w UE. To bardzo mało prawdopodobne. Drugi - do porozumienia nie dochodzi. Szanse na takie rozwiązanie znacznie zmalały. Trzeci - uporządkowane wyjście z UE z okresem przejściowym lub bez tego okresu - powiedziała Agata Gostyńska-Jakubowska, Research Fellow, Centre for European Reform (Wielka Brytania).

Danuta Hübner, przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych, Parlamentu Europejskiego, podkreśliła, że najważniejsze jest, żeby nikt nie odszedł od stołu negocjacyjnego. Na razie nam to nie grozi. - Moim zdaniem Komisja Europejska była znacznie lepiej przygotowana do negocjacji. Najpierw musimy wynegocjować warunki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ale trzeba też pamiętać o  warunkach przyszłych relacji. Na razie trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało funkcjonowanie Wielkiej Brytanii poza Unią. Parlamentowi zależy na osiągnięciu postępu w negocjacjach. W toku dalszych rozmów musimy sobie odpowiedzieć na pytanie o status Irlandii Północnej i granicę między UE a Wielką Brytanią. Nie możemy wykluczyć, że nie będzie okresu przejściowego. Wtedy Wielka Brytania opuściłaby UE natychmiast, co byłoby najgorszym rozwiązaniem.

- Dla mnie istotne jest utrzymanie jedności UE w trakcie negocjacji. Po raz pierwszy od dawna Europa mówi jednym głosem w kwestii Brexitu. Oczywiście jednoczą nas pieniądze. Bo jeżeli Wielka Brytania odejdzie z UE jako płatnik netto, to w budżecie unijnym będzie mniej pieniędzy. Chociaż muszę powiedzieć, że niektóre kraje nie przyczyniają się do tej jedności, np. Polska. To dziwne, bo nam zwłaszcza ze względów finansowych powinno na tym bardzo zależeć - dodała Hübner.

Partnerem merytorycznym sesji była Polityka Insight.



 

****

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 27-29 września w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest „Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu".

Więcej informacji: www.efni.pl 

 

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego, Polsko-Japoński Komitet Gospodarczy

Partnerzy Strategiczni                      MetLife, Citi Handlowy

Partnerzy główni                                IKEA, Invest in Pomerania,  KPMG, TESCO, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy wspierający                      Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Grupa Ergis, Miasto Gdańsk, Orange, Siemens, T-Mobile, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych LEWIATAN, Samorząd Województwa Pomorskiego, Google, Family Business Network

Strategiczni partnerzy medialni     TVN24 BIS, Gazeta Wyborcza, Grupa Onet.pl

Główni partnerzy medialni               EURACTIV, Forbes, Newsweek, TOK FM

Wspierający partnerzy medialni     AMS, Business Insider Polska, Dziennik Gazeta Prawna, INNPoland, Parkiet, Publicon, Puls Biznesu, Radio Gdańsk, Radio Zet, trójmiasto.pl, Warsaw Business Journal.

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, Polityka Insight, THINKTANK, Global Compact w Polsce - Inicjatywa Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact

Partnerzy logistyczno-

technologiczni                                     BMW, Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Dell

Producent wykonawczy                    IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Milena Malinowska
mmalinowska@konfederacjalewiatan.pl
Tel. +48 512 825 998