Coraz więcej zagrożeń dla wzrostu gospodarczego
2016-01-19
Styczniowa aktualizacja podstawowej prognozy ekonomicznej MFW dla gospodarki światowej w 2016 i 2017 jest uspokajająca, lecz czy na pewno bierze pod uwagę wszystkie gromadzące się oznaki nadchodzących kryzysów?
Komentarz dr Jacka Adamskiego, doradcy zarządu Konfederacji LewiatanMiędzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył dziś prognozę wzrostu PKB na świecie o 0,2 punktu proc. na rok bieżący i przyszły, odpowiednio do 3,4 proc. w 2016 oraz do 3,6 proc. w 2017. Dla samej Unii Europejskiej prognoza wzrostu PKB na obecny rok została minimalnie poprawiona o 0,1 pkt. proc. do 1,7 proc. i na takim samym poziomie ma pozostać także w następnym roku.
MFW słusznie przy tym wskazuje na mnożące się ryzyka utrzymania tego, całkiem przyzwoitego w skali światowej, wzrostu gospodarczego. Wymienia trwałe osłabienie w Chinach, niższe ceny surowców, skutki silniejszego dolara wynikającego z zaostrzanie polityki pieniężnej USA.
Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że - jak na tę szacowną instytucję przystało - w swojej podstawowej prognozie MFW wyklucza wystąpienie nagłych zjawisk kryzysowych. A tych potencjalnych źródeł nieciągłości jest coraz więcej: inwestorzy giełdowi w krajach rozwiniętych z niepokojem wypatrują oznak krachu, powracającego co 7-8 lat; rosnąca zmienność na rynkach walutowych i surowcowych powiększa niepewność gospodarowania; coraz tańsza energia może doprowadzić do implozji kilku gospodarek krajów rozwijających się, ale też Rosji; wyjście W. Brytanii z UE plus kryzys związany z uchodźcami może wywołać łańcuchową reakcję rozpadu Unii; wreszcie spowolnienie wzrostu Chin może oznaczać niefunkcjonalność ich dotychczasowego proeksportowego modelu gospodarczego, a stąd tylko krok do poważnego kryzysu społecznego.
Życzmy więc sobie w rozpoczynającym się 2016 roku, aby spokojna prognoza MFW się spełniła.
Konfederacja Lewiatan