Czas na zmiany w pracy tymczasowej
2014-09-29
Wprowadzenie gwarancji finansowych oraz obowiązku corocznego przedkładania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami na ZUS i zaliczkami do urzędów skarbowych pozwoliłoby podnieść jakość usług na rynku pracy tymczasowej - uznały Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy, które wspólnie z Konfederacją Lewiatan przygotowały rekomendacje dla tej branży.
29 września br. odbyła się konferencja, na której omówione zostały główne wyzwania przed jakimi stoi ten dynamicznie rozwijający się sektor.Dziś branża liczy ponad 4,9 tys. zarejestrowanych agencji zatrudnienia zatrudniających rocznie ponad 500 tys. pracowników tymczasowych. Od kilku lat rok do roku obserwujemy wzrost liczby pracowników tymczasowych na poziomie kilkunastu procent, nadal jednak daleko nam do wykorzystania tej formy zatrudnienia na poziomie zbliżonym do średniej europejskiej. Możemy spodziewać się, że najbliższe lata przyniosą rosnące zainteresowanie pracą tymczasową. Zdaniem organizacji reprezentujących sektor, w celu pełnego wykorzystania potencjału jaki daje praca tymczasowa, w interesie branży jest zapewnienie, aby jej rozwój był jednoznaczny ze wzrostem standardów usług oferowanych przez agencje oraz z większym wykorzystaniem tej formy zatrudnienia jako istotnego elementu efektywnie funkcjonującego rynku pracy.
Obserwując sytuację na rynku widzimy wiele przykładów negatywnych praktyk, które wpływają na wizerunek całej branży. Duża fluktuacja podmiotów, częsty brak przygotowania merytorycznego pracowników agencji czy w końcu brak zabezpieczeń finansowych są źródłem wielu nadużyć. Mając to na uwadze, organizacje reprezentujące sektor przy współpracy z Konfederacją Lewiatan opracowały listę rekomendacji, których celem jest podniesienie jakości usług na rynku agencji. Jednym z głównych postulatów jest wprowadzenie gwarancji finansowych oraz obowiązku corocznego przedkładania zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami na ZUS i zaliczkami do US. - Dziś jedynie Wielka Brytania i Niemcy wyprzedzają nas w rankingu największej liczby agencji w Europie. Tylko w zeszłym roku swoją działalność rozpoczęło ponad 1,2 tys. firm podczas gdy około 700 zostało wykreślonych z Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Nie mamy w Polsce żadnych wymagań w stosunku do podmiotu prowadzących działalność agencji zatrudnienia. Wszystko to przekłada się na bardzo różnorodną jakość świadczonych usług oraz liczbę występujących nadużyć - komentuje Anna Wicha, Prezes Polskiego Forum HR.
- Musimy pamiętać o znaczeniu sektora w budowaniu efektywnego rynku pracy, dlatego wśród rekomendacji znalazły się również postulaty w zakresie lepszego wykorzystania pracy tymczasowej jako pełnoprawnej formy zatrudnienia, tu szczególną uwagę chciałbym zwrócić na postulat otwarcia dostępu pracy tymczasowej do sektora publicznego- dodaje Jarosław Adamkiewicz, Prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.
Dodatkowo Polskie Forum HR, Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia oraz Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy zobowiązały się do przestrzegania zapisów Kodeksu Dobrych Praktyk, który reguluje zasady świadczenia usług oraz współpracy agencji zatrudnienia. Jak podkreśla Dawid Seifert, Prezes Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy: "Wiele zależy od działań mających na celu samoregulacje branży dlatego będziemy dokładać wszelkich starań aby zachęcać podmioty funkcjonujące na rynku do zrzeszania się".
Agencje zatrudnienia są ważnym elementem rynku pracy, na którym spoczywa odpowiedzialność za ponad pół miliona pracowników. Prowadzenie działalności agencji zgodnej z przepisami prawa oraz zgodnie z dobrymi praktykami przyjętymi w branży jest nie tylko gwarancją odniesienia sukcesu w biznesie ale również czynnikiem w znacznym stopniu wpływającym na poprawę sytuacji na rynku pracy.
Konfederacja Lewiatan