Jakie współczesne zagrożenia dla wolności rodzi władza pieniądza?
2014-10-02
W świecie, w którym 85 osób jest właścicielami połowy ziemskiego bogactwa, powraca pytanie o punkt równowagi pomiędzy wolnością gospodarczą, a równością społeczną. Rosnąca przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi może stać się źródłem buntów dużych grup społecznych. Erozja klasy średniej w państwach demokratycznych, czy drastyczne nierówności w krajach zdominowanych przez oligarchów, każą zastanowić się nad skutecznością lekarstw na kryzys i rolą państwa w pokryzysowym świecie - powiedział na otwarcie panelu Rafał Grodzicki, członek zarządu PZU S.A.
Raed Safadi dyrektor z OECD zwrócił uwagę, że doświadczenia historyczne pokazują, że przejście od rządów autorytarnych do demokracji powoduje znaczący rozwój gospodarki, co definitywnie wskazuje, że to właśnie ona daje najlepsze warunki do rozkwitu przedsiębiorczości. Raed Safadi podkreślił, że demokracja to system wartości tworzący przestrzeń do nieskrępowanego rozwoju. W jego opinii inną kwestią jest redystrybucja zasobów i warto zastanowić się nad problemami w tej sferze.
José Vicente González, wiceprezes hiszpańskiej Konfederacji Pracodawców i Przemysłu (CEOE) z Hiszpanii podkreślił, że wraz z rozwojem gospodarki wolnorynkowej relacja pomiędzy pracodawcami a pracownikami zmienia się z konfrontacji w kooperację, a kraje które decydują się na taki model zwiększają dynamikę wzrostu gospodarczego. Definiując obecne wyzwania w obszarze demokracji i gospodarki zwrócił uwagę na konieczność wsłuchania się w głos młodego pokolenia, który jest rozczarowany obecnym funkcjonowaniem demokracji. Koniecznym do rozważenia jest znalezienie nie tylko poziomu redystrybucji zasobów, ale także form oraz zachęt do ich najlepszego wykorzystania.
Kalman Mizsei, szef misji doradczej Unii Europejskiej podniósł temat koncentracji pieniądza, który ma różne źródła w różnych regionach świata. Jego zdaniem konieczne jest zdefiniowanie i wdrożenie w działanie demokracji pojęcia konfliktu interesów, który do pewnego stopnia może uporządkować relacje pomiędzy władzą polityczną a ekonomiczną. Władza pieniądza w krajach zachodnich rożni się zdecydowanie od władzy pieniądza w Rosji i szczęśliwie w krajach zachodnich jest dość przejrzysta i możliwa do demokratycznego modelowania.
Profesor Radosław Markowski z SWPS wskazał na różne modele demokracji, które w różnym stopniu wpływają na gospodarkę i nie można mówić o jednej relacji pomiędzy demokracją a gospodarką. Aby odpowiedzieć na główne pytanie panelu należałoby zanalizować poszczególne przypadki. Od lat mamy problem z odpowiedzialnością sprawujących władzę, jak również z odpowiedzialnością instytucji finansowych.
Elena Panfilowa, przewodnicząca rady dyrektorów z Centrum Transparency International z Rosji wskazała na inny element globalnego systemu. Stwierdziła, że wiele reżimów powstało lub utrzymuje się za pieniądze płynące z Zachodu w zamian za eksport zasobów naturalnych, a z kolei gospodarki zachodnioeuropejskie wykorzystują środki finansowe generowane przez te reżimy. Dlatego należy rozmawiać wartościach, jakimi kieruje się demokracja. W opinii Panfilowej redystrybucja skoncentrowanego majątku jest niemożliwa bez redystrybucji władzy.
Kończąc dyskusję Rafał Grodzicki powiedział, że władza i pieniądz są ze sobą bezspornie powiązane i w różnych częściach świata różnie na siebie oddziałują. Nie znaleźliśmy dotąd sposobu, by zapewnić sprawiedliwy w opinii większości podział wypracowanego majątku. Konieczne jest poszukiwanie politycznych i gospodarczych rozwiązań, by poziom redystrybucji wypracowanego bogactwa optymalnie służył całemu społeczeństwu.
Partnerem sesji plenarnej było PZU S.A.
****
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 1-3.10.2014 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna - realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu."
Więcej informacji: www.efni.pl
Patronat honorowy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Samorząd Województwa Pomorskiego
Partnerzy strategiczni PKN ORLEN S.A., PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", TVP SA,
Partner Gali Otwarcia Bank Pekao S.A.
Partnerzy główni ArcelorMittal Poland, Biznes.pl, „Bloomberg Businessweek Polska", Citi Handlowy, EKES Grupa Pracodawców, „Forbes", Fortum, Google, Grupa Adamed, Havas Worldwide, KPMG, „Newsweek", Onet, PKP Intercity, Samsung Electronics Polska, Wardyński i Wspólnicy
Partnerzy wspierający AMS, „Gazeta Giełdy Parkiet", MetLife, Microsoft, MSL Group, Orange Polska, Polpharma, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Radio TOK FM, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan
Główny partner merytoryczny THINKTANK
Partnerzy merytoryczni BIAC/OECD, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA, ECFR, „LIBERTÉ!", POLITYKA INSIGHT, UN Global Compact
Partnerzy logistyczni Dell, Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych
Oficjalny przewoźnik PLL LOT SA
Producent wykonawczy IDFX
KONTAKT DLA MEDIÓW:
Zbigniew Maciąg, zmaciag@konfederacjalewiatan.info, tel.: 604 589 080
Magdalena Słodownik, mslodownik@konfederacjalewiatan.info, tel.: 660 426 009