IT przyczynia się do transformacji - pytanie tylko jakiej

Technologie informatyczne bez wątpienia przyczyniają sią do transformacji otoczenia człowieka. Nie zawsze mamy jednak pełną kontrolę nad kierunkiem tego procesu, a niekiedy świadomości niektórych wyzwań jakie wynikają z niej dla gospodarki i społeczeństwa. Do takich konkluzji doszli uczestnicy debaty śniadaniowej „Czy IT rzeczywiście służy transformacji społeczeństwa, biznesu, państwa, czy jest tylko narzędziem do usprawniania procesów?", której partnerem był Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan. Podczas spotkania wręczono nagrody w konkursie new@poland 2014.

Nie ma wątpliwości, że rozwój nowych technologii wpływa na transformację naszego społeczeństwa, gospodarki i ludzi. Prowadzący panel Cristiano Pinzauti, Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan zapytał gości, czy zmiany te są zawsze na lepsze i czy mamy nad nimi kontrole.

Zdaniem Piotra Marczuka, członka Zarządu PZPTC Lewiatan oraz Dyrektora ds. Polityki Korporacyjnej Microsoft, technologie przczyniają się do transformacji w coraz bardziej dynamiczny sposób. - To co na mnie robi wrażenie to skala i tempo zmian jakie powoduje. Kiedyś nasz sektor rozwijał się w sposób skokowy, co kilka lat. Dzisiaj odbywa się to z dnia na dzień - powiedział.

Szybkość i brak kontroli nad tempem tych zmian w wymiarze społecznym nie dla wszystkich prelegentów okazała się pożądana.

- Mamy obowiązek aby cele transformacji wyznaczać samemu, a IT traktować jako środek do realizacji tych celów, szczególnie na poziomie edukacyjnym. Wyzwaniem pozostaje nadal wykorzystanie nowych technologii do kreatywnego myślenia, czy stymulowania pracy grupowej. Mam wrażenie, że obecnie transformacja odbywa się bez naszej kontroli, co z punktu widzenia naukowca jest bardzo ciekawe- powiedział prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk.

Zdaniem prof. Kleibera warto odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego chcemy wprowadzić dzieci i młodzież w świat informatyki. IT trzeba tak implementować aby rozbudzić zainteresowanie młodzieży do poszerzania wiedzy i efektywnego wykorzystania technologii w nauce i życiu. Według profesora umiejętność korzystania z internetu jest już opanowana, lecz umiejętne i kreatywne jej wykorzystanie pozostawia wiele do życzenia.

Rolę IT w edukacji podkreślał także Piotr Marczuk. Jego zdaniem IT transformuje sposób w jaki się uczymy. Oprócz nauki w szkołach wskazał na tzw. edukację out-of class, w której oprócz dzieci uczestniczą rodzice, wspólnie wykorzystując nowe technologie do poszerzania wiedzy oraz rozrywki.

- Czy IT jest siłą transformująca? Odpowiedź jest  złożona. Siłą transformującą są, przynajmniej jeszcze, ludzie i  na szczęście pozostajemy podmiotem a nie przedmiotem rozwoju cywilizacyjnego. Jednak siła ta w  sposób niekontrolowany przenosi gorączkowość rozwoju jakim charakteryzuje się branża IT na inne obszary życia: społecznego, politycznego i gospodarczego, co nie jest już takie korzystne - zastanawiał się prof. Michał Goliński ze Szkoły Głównej Handlowej.

Zdaniem profesora  skala postępu technologicznego w sensie technicznym i dynamiki rozwoju jest oczywista. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że IT nie tylko tworzy nowe ale i powoduje upadek starych branż, zawodów. Z tym poglądem zgodził się prof. Michał Kleiber, który podkreślił, że w USA coraz powszechniejszy jest pogląd, wg którego znajdujemy się w punkcie przełomowym, w którym  branża IT przestała tworzyć więcej miejsc pracy niż do tej pory było likwidowanych z powodu jej dynamicznego rozwoju.

Najwięcej wątpliwości wobec kierunku obecnych zmian miał Aleksander Szwarc, przewodniczący Rady Nadzorczej ZPTC Lewiatan.

- IT jest tylko narzędziem do usprawniania procesów i ma rolę służebną wobec człowieka. I jak każde narzędzie potrafimy je stosować lub nie. Ja jednak mam wątpliwości czy jest ono obecnie  prawidłowo wykorzystywane - podkreślił Aleksander Szwarc.

Przewodniczący wskazał na pewien paradoks IT, które co prawda służy transformacji ale przecież nie zostało wymyślone w tym celu. Technologie informatyczne służą transformacji tylko na tyle na ile możemy to wykorzystać. Zmieniają społeczeństwo ale tak jak każda inna technologia, którą człowiek wprowadził w przeszłości np. pismo, czy druk.

Nie zgodził się z tym poglądem Piotr Marczuk, którego zdaniem IT to nie tylko usprawnienie, ale także generator zupełnie nowych dziedzin. Przedsiębiorcy którzy wykorzystują technologie IT są bez wątpienia dziś liderami rynku. Dzięki nim rozwijają się i tworzą nowe miejsca pracy.

Panel zakończył się wręczeniem nagrody new@poland2014, przyznawanej przez Zarząd Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan w ramach działalności prowadzonej na rzecz propagowania rozwoju społeczeństwa informacyjnego i technologicznej innowacyjności w Polsce. Nagrodę główną otrzymał projekt "www.e-podreczniki.pl do kształcenia ogólnego" realizowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w strukturze Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Dzięki stworzeniu popytu na edukacyjne zasoby w formie cyfrowej, MEN kreuje nowy rynek cyfrowych treści.  Wierzymy, że będzie się on dynamicznie rozwijał, ponieważ siła internetu, również dydaktycznych treści cyfrowych tkwi w ich różnorodności. - tłumaczył Tomasz Klekowski, Prezes Związku Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan, EMEA Business GTM Director w firmie Intel Technology.

 

- Projekt jest nie tylko awangardowy pod względem technologicznym, ale też perspektywicznie jest instrumentem demokratyzacji wiedzy, gdyż może mieć długoterminowy efekt na edukację zarówno młodzieży, jak i osób w każdym wieku - skomentował Cristiano Pinzauti, przewodniczący Jury konkursu, Wiceprezydent Konfederacji Lewiatan.

Wyróżnienia w konkursie new@poland otrzymały: Gdańska Platforma Edukacyjna, realizowana przez Prezydenta Miasta Gdańska oraz projekt Wdrożenie systemu weryfikacji jakości pomiarów
H-M i prognoz hydrologicznych, rozszerzenie funkcjonalności Systemu Obsługi Klienta i wdrożenie Centralnej Bazy Danych Historycznych" prowadzony przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o konkursie new@poland 2014 w broszurze .

Partnerem panelu był Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

GALERIA ZDJĘĆ Z EFNI 

****

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 1-3.10.2014 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna - realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu."

 

Więcej informacji: www.efni.pl

 

Patronat honorowy                            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Samorząd Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni                      PKN ORLEN S.A., PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", TVP SA,

Partner Gali Otwarcia                       Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni                                ArcelorMittal Poland, Biznes.pl, „Bloomberg Businessweek Polska", Citi Handlowy, EKES Grupa Pracodawców, „Forbes", Fortum, Google, Grupa Adamed, Havas Worldwide, KPMG, „Newsweek", Onet, PKP Intercity, Samsung Electronics Polska, Wardyński i Wspólnicy

Partnerzy wspierający                      AMS, „Gazeta Giełdy Parkiet", MetLife, Microsoft, MSL Group, Orange Polska, Polpharma, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Radio TOK FM, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Główny partner merytoryczny        THINKTANK

Partnerzy merytoryczni                    BIAC/OECD, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA, ECFR, „LIBERTÉ!", POLITYKA INSIGHT, UN Global Compact

Partnerzy logistyczni                         Dell, Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Oficjalny przewoźnik                         PLL LOT SA

Producent wykonawczy                    IDFX

 

 

  

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Zbigniew Maciąg, zmaciag@konfederacjalewiatan.info, tel.: 604 589 080
Magdalena Słodownik
, mslodownik@konfederacjalewiatan.info, tel.: 660 426 009