Plany rozwoju dolnośląskich pracodawców
2014-01-13
Nowa strategia rozwoju organizacji, 200 członków na koniec roku, porozumienia z uczelniami wyższymi oraz organami administracji na Dolnym Śląsku, aktywny udział w tworzeniu nowego RPO 2014-2020 - Sudecki Związek Pracodawców przedstawił plany na najbliższy rok.
Sudecki Związek Pracodawców zrzeszony w Konfederacji Lewiatan przedstawił plany na 2014 rok. Zarząd chce się skoncentrować na zwiększeniu liczby swoich członków - aż do 200 firm na koniec roku. - Od stycznia rozpoczniemy prace nad nową strategią rozwoju związku na lata 2014-2016. Chcemy wypracować taką strategię, która dokładnie określi kierunki naszych działań, ale też wpłynie na zwiększenie liczby członków organizacji - mówi Artur Mazurkiewicz, Prezes zarządu SZP.
Związek przewiduje również rozwój współpracy z uczelniami, tak aby lepiej przygotowywać absolwentów szkół do wejścia na rynek pracy. W tej chwili są prowadzone rozmowy dotyczące podpisania porozumień z dwoma uczelniami publicznymi na Dolnym Śląsku. - Przypuszczam, że kolejne porozumienia, to tylko kwestia czasu. Bo uczelnie wyższe będą niebawem zobligowane do wzmocnienia współpracy z biznesem. A możliwości współpracy są bardzo duże - dodaje Artur Mazurkiewicz. Oprócz porozumień z uczelniami, związek planuje podpisanie formalnych porozumień o stałej współpracy z organami administracji, które mają wpływ na działalność pracodawców.
Kolejny priorytet dla związku do fundusze unijne na lata 2014-2020. Związek miesiąc temu aktywnie uczestniczył w konsultacjach społecznych nad nowym RPO dla Województwa Dolnośląskiego. Zgłosił najwięcej uwag merytorycznych ze wszystkich działających organizacji biznesu. Dodatkowo, od stycznia wzrośnie rola partnerów społeczno-gospodarczych, ponieważ Komisja Europejska przyjęła Europejski kodeks postępowania w sprawie zasady partnerstwa. - Kodeks postępowania zakłada, że władze publiczne odpowiedzialne za wydatkowanie funduszy strukturalnych oraz organizacje pracodawców wzmocnią współpracę, co z kolei ułatwi wymianę informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w okresie programowania na lata 2014-2020 - wyjaśnia Marcin Kowalski, Wiceprezes zarządu odpowiedzialny za fundusze UE.
Zarząd organizacji planuje w 2014 roku bardzo dużą liczbę seminariów, warsztatów, spotkań merytorycznych. - Chcemy rozwijać Sudecki Klub Pracodawców. Będziemy dążyć do tego, aby firmy w większym stopniu niż do tej pory wykorzystywały możliwości wynikające z członkostwa w Sudeckim Związku Pracodawców oraz Konfederacji Lewiatan - tłumaczy Marcelina Palonek, Dyrektor biura SZP.
Sudecki Związek Pracodawców jest jedną z najstarszych organizacji pracodawców na Dolnym Śląsku. Zabiega o konkurencyjność dolnośląskiej gospodarki i sukces lokalnych przedsiębiorstw. Do Konfederacji Lewiatan należy ok. 3900 firm, zatrudniających ponad 750 tys. pracowników.