Cyfrowa wiedza dla Europy

W wyniku rewolucji cyfrowej, rozwoju technologii mobilnych i komputeryzacji, w 2050 r. aż 65 proc. ludzi będzie pracowało w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją. Już dziś system edukacji cyfrowej musi zacząć przygotowywać nas do wyzwań, które przyniesie przyszłość. Jak pomyślnie zrealizować ten proces starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu „Jakich umiejętności cyfrowych potrzebuje Europa, by dostosować system kształcenia do rynku pracy i zawodów przyszłości?".

Uczestnicy debaty byli zgodni, iż system edukacyjny wymaga dostosowania do zmieniających się realiów. Szkoła musi w umiejętny sposób zacząć posługiwać się cyfrowymi narzędziami i językiem, którym już posługują się uczniowie.

To ważne wyzwanie z perspektywy państwa, które chce kształcić obywateli potrafiących funkcjonować w cyfrowej rzeczywistości. Zdaniem Joanny Kluzik-Rostkowskiej, minister edukacji narodowej, najlepiej do cyfrowej edukacji są przygotowani dziś sami uczniowie. - 39 tysięcy polskich szkół jest do niej przygotowana w bardzo różnym stopniu - przyznała. Są ciągle problemy z dostępem do szerokopasmowego Internetu, brakuje także wyposażenia. - Współpracujemy w tym zakresie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Także marszałkowie województw będą dysponowali w nowej perspektywie finansowej środkami na zakup sprzętu komputerowego dla szkół - powiedziała. Opracowane zostały także 64 e-podręczniki na potrzeby wszystkich etapów edukacji.

W opinii minister Kluzik-Rostkowskiej, technologie cyfrowe są jednak narzędziami, które nigdy nie zastąpią nauczyciela. Potwierdza to także Maria Spante, wykładowca szwedzkiego University West. - Młodzież potrzebuje przewodnictwa w przyswajaniu umiejętności cyfrowych. Z przeprowadzonych w szwedzkich szkołach badań wynika, że działania edukacyjne realizowane jedynie przy użyciu urządzeń elektronicznych, bez udziału nauczyciela, owocują znacznie gorszymi wynikami, niż w przypadku zajęć, w których uczeń ma bezpośredni kontakt z nauczycielem - powiedziała. Jej zdaniem, inwestowanie w szkołach jedynie w rozwój cyfrowych rozwiązań może skutkować pogorszeniem poziomu edukacji.

Tym niemniej, Maria Spante uważa, iż cyfrowa edukacja jest dziś koniecznością. - Przygotowuje młode generacje na wyzwania, które dopiero nadchodzą. Uczy stać się obywatelem cyfrowego społeczeństwa - powiedziała.

Według Marcina Bochenka, dyrektor projektów strategicznych NASK, edukacja cyfrowa powinna zaczynać się w rodzinie i w szkole. - Szkoła sama nie jest w stanie odpowiedzieć na wszelkie cyfrowe wyzwania. Olbrzymią rolę ma ją do odegrania w dziedzinie edukacji cyfrowej organizacje pozarządowe, fundacje i media - podkreślił.

Minister Kluzik-Rostkowska zwróciła uwagę, iż w obliczu wyzwań cyfrowego świata zmienia się także rola i zadania szkoły. - W przeszłości zadaniem szkoły było „napchanie" jak największej dawki wiedzy do głowy dzieciom. Dziś wiemy, iż współczesny świat wymaga przede wszystkim umiejętności miękkich. Trudno jednak określić, jakiego rodzaju umiejętności będą potrzebne za 20, 30 lat - powiedziała.

Zdaniem Marcina Bochenka, paradoksalnie potrzebujemy coraz mniej cyfrowych umiejętności. - Technologie cyfrowe upraszczają się. Urządzenia są coraz bardziej przyjazne użytkownikowi i nie wymagają już specjalistycznej wiedzy, aby z nich korzystać - powiedział. - Na obecnym etapie potrzebujemy umiejętności cyfrowych na dość podstawnym poziomie. Musimy natomiast nauczyć się gotowości na nadchodzące zmiany - wyjaśnił.

Konieczność dostosowania się do zachodzących zmian dotyczy także nauczycieli. - Nowoczesny nauczyciel musi umieć wyjść spod tablicy, z roli mentora, który wie lepiej, i wejść w grupę, którą uczy i umieć z nią współpracować - powiedziała minister Kluzik-Rostkowska. Przygotowanie nauczycieli do pracy w cyfrowej szkole jest kluczem do zapewnienia przyjaznej i skutecznej edukacji.

Partnerem panelu „Jakich umiejętności cyfrowych potrzebuje Europa, by dostosować system kształcenia do rynku pracy i zawodów przyszłości?" był SAMSUNG.

Galeria zdjęć z EFNI 2014

 

****

EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 1-3.10.2014 r. w Sopocie, a jej hasłem przewodnim jest pytanie: „Europa bezpieczna i konkurencyjna - realistyczny cel czy nieosiągalne marzenie? Perspektywa biznesu."

Więcej informacji: www.efni.pl

 

Patronat honorowy                            Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Instytut Lecha Wałęsy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Samorząd Województwa Pomorskiego

Partnerzy strategiczni                      PKN ORLEN S.A., PZU, Totalizator Sportowy, „Dziennik Gazeta Prawna", TVP SA,

Partner Gali Otwarcia                       Bank Pekao S.A.

Partnerzy główni                                ArcelorMittal Poland, Biznes.pl, „Bloomberg Businessweek Polska", Citi Handlowy, EKES Grupa Pracodawców, „Forbes", Fortum, Google, Grupa Adamed, Havas Worldwide, KPMG, „Newsweek", Onet, PKP Intercity, Samsung Electronics Polska, Wardyński i Wspólnicy

Partnerzy wspierający                      AMS, „Gazeta Giełdy Parkiet", MetLife, Microsoft, MSL Group, Orange Polska, Polpharma, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Wydobywczego, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, „Puls Biznesu", Radio TOK FM, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, „Warsaw Business Journal Observer", Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Główny partner merytoryczny        THINKTANK

Partnerzy merytoryczni                    BIAC/OECD, Centrum Stosunków Międzynarodowych, demosEUROPA, ECFR, „LIBERTÉ!", POLITYKA INSIGHT, UN Global Compact

Partnerzy logistyczni                         Dell, Port Lotniczy Gdańsk im. L. Wałęsy, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Oficjalny przewoźnik                         PLL LOT SA

Producent wykonawczy                    IDFX

 

 

  

KONTAKT DLA MEDIÓW:

Zbigniew Maciąg, zmaciag@konfederacjalewiatan.info, tel.: 604 589 080
Magdalena Słodownik
, mslodownik@konfederacjalewiatan.info, tel.: 660 426 009