Obywatel musi być znowu w centrum
2013-09-26
Obywatel musi być znowu w centrumJak zreformować europejskie instytucje, aby lepiej odpowiadały na potrzeby obywateli?
Panel dyskusyjny Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego (EKES) podczas EFNI w Sopocie
Obywatele mają prawo stać się aktywnym podmiotem w dialogu na temat wspólnej Europy, skorzystajmy z nowych technologii, z których ludzie na co dzień korzystają, uprośćmy procedury, zaproponujmy konkretne rozwiązania - takie wnioski płyną z debaty zorganizowanej przez EKES, która odbyła się dziś w Sopocie podczas trzeciej edycji Europejskiego Forum Nowych Idei.
Henri Malosse - przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego powiedział: Potrzebujemy rozwiązań konkretnych i nowatorskich. Dlatego tak istotne są dla nas Europejskie inicjatywy obywatelskie. Musimy odpowiadać na potrzeby ludzi, zbliżyć się do nich, inaczej nie osiągniemy sukcesu.
Andrzej Adamczyk reprezentujący NSSZ „Solidarność" oraz EKES jest zdania, że musi być większa wola polityczna do zmiany narracji europejskiej, że trzeba inaczej mówić do ludzi, być bliżej nich. Adamczyk przedstawił wybrane pomysły z działań grup roboczych EKES, które zmierzają do tego, aby obywatele z różnych krajów UE mieli większe poczucie z przynależności do Europy, np. wprowadzenie dla wszystkich Europejczyków identycznych paszportów europejskich z prawami Europejczyka, jednolitego podręcznika do historii Europy, unifikacja systemu wyborczego choćby pod względem technologicznym. Podkreślił jednak olbrzymią rolę woli politycznej w tej kwestii.
Istotny głos w panelu miała także Heather Smith, przewodnicząca amerykańskiej organizacji „Rock the Vote", której zdaniem przyszłość należy do młodych. To oni są kluczem do zmian i z nimi trzeba nawiązać dialog, który przekona ich, że warto głosować i angażować się w budowę lepszego jutra. Nie ma znaczenia czy mówimy o Amerykanach czy o Europejczykach. Trzeba po prostu nauczyć się mówić ich językiem i spowodować, aby nie stracili wiary - podkreśliła Smith.
Ivar Tallo, członek Executive Board E-commerce Academy z Estonii przekonywał, że nowe technologie w komunikacji z obywatelami nie tylko usprawniają działanie instytucji, ale budują w ludziach większy poziom zaangażowania. Pokazywał w jaki sposób Estończycy usprawnili system wyborczy i jak znacząco wpłynęło to na zwiększenie poziomu głosujących. Jego zdaniem nowe narzędzia tworzą nowe uwarunkowania także dla instytucji unijnych, które nie będą miały wyjścia i będą musiały się zmieniać.
Jens Nymand Christensen, dyrektor ds. stosunków z Parlamentem Europejskim, Komitetami i Ogólnych Kwestii Instytucjonalnych w Komisji Europejskiej podkreślił, że olbrzymim wyzwaniem jest połączenie tego, co się dzieje w Brukseli z tym co się dzieje w różnych krajach i odpowiednie przekazanie tego Europejczykom. Podobnie jak Henri Malosse, Christensen jest zdania, że bardzo ważne pod tym względem są inicjatywy obywatelskie, z których jedna wkrótce będzie rozpatrywana przez KE.
Wszyscy uczestnicy panelu byli zgodni co do tego, że Europa powinna mieć jak najszybciej wdrożoną zunifikowaną agendę cyfrową, której założenia przybliżyła Anna Katarzyna Nietyksza, członkini Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, gdzie zasiada w stałej grupie analitycznej ds. agendy cyfrowej. Podkreślali także, że bez konkretnego planu nie uda się zintegrować Europejczyków i przekonać eurosceptyków, że zjednoczona Europa ma przed sobą przyszłość.
Panel poprowadził Philippe Cayla, prezes Euronews Development. Wzięli w nim udział:
przewodniczący EKES Henri Malosse oraz Andrzej Adamczyk z NSZZ „Solidarność", reprezentujący związki zawodowe w ramach EKES w Polsce, Jens Nymad Christensen, dyrektor ds. stosunków z Parlamentem Europejskim, Komitetami i Ogólnych Kwestii Instytucjonalnych w Komisji Europejskiej, Heather Smith, przewodnicząca amerykańskiej organizacji "Rock the Vote", Ivar Tallo, członek Executive Board E-Governance Academy z Estonii oraz Anna Katarzyna Nietyksza, Prezes Zarządu EFICOM SA, członek EKES.
****
EUROPEJSKIE FORUM NOWYCH IDEI to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem przedstawicieli świata nauki, kultury i polityki. Organizowane jest przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BUSINESSEUROPE, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Tegoroczna, trzecia edycja EFNI odbędzie się w dniach 25-27.09.2013 r. w Sopocie. Hasło przewodnie Forum brzmi: „Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu." www.efni.pl
Patronat honorowy nad EFNI 2013 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Rady Europejskiej oraz Parlament Europejski
Partnerzy instytucjonalni: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Partnerzy strategiczni: Orange Polska, PKN ORLEN S.A., Grupa PZU, Dziennik Gazeta Prawna, TVP SA
Partner Gali Otwarcia: Bank Pekao SA
Partnerzy Główni: Bloomberg Businessweek Polska, Deloitte Polska, EKES - Grupa Pracodawców, Grupa Energa, KPMG, Miasto Gdańsk, Polpharma, PGNiG SA, Provident Polska, Tesco Polska, Totalizator Sportowy
Partnerzy wspierający: Bank Pocztowy, Forbes, Gazeta Giełdy Parkiet, Havas Worldwide Warsaw, Intermarché, MBA Manager, MetLife Amplico, Newsweek Polska, Grupa Kapitałowa PGE, PSSE, Puls Biznesu, Radio PiN, Wirtualna Polska, Radio TOK FM, Wprost
Partnerzy merytoryczni: Fundacja Instytut Lecha Wałęsy, Liberté!, THINKTANK, World Academy of Art and Science
Partnerzy logistyczni: Dell, marka Opel, Port Lotniczy Gdańsk im. L.Wałęsy
Oficjalny Przewoźnik: PLL LOT SA