Biznes potrzebuje przewidywalnych warunków do działania
2012-03-14
9 marca br. polski rząd podczas unijnej Rady ds. Środowiska zablokował dalsze prace nad mapą drogową UE w kierunku gospodarki niskoemisyjnej w 2050 roku. Argumenty rządu były jak najbardziej zasadne. Rząd kwestionuje realizowanie bardzo ambitnej polityki klimatycznej przez Wspólnotę, w sytuacji gdy pozostałe wiodące gospodarki takich zobowiązań nie będą podejmowały. O tym na ile inne kraje będą chciały zaangażować się w ochronę klimatu najwcześniej będzie wiadomo dopiero w 2015 roku.
Ponadto ząd zakwestionował sposób prac Komisji Europejskiej nad mapą drogową. Nie zgodził się na odgórne określenie celów dla Wspólnoty na lata 2030, 2040 oraz 2050 bez przedstawienia dogłębnych analiz możliwości redukcyjnych Europy oraz analiz skutków takich postanowień.PKPP Lewiatan od dawna podnosi, że polityka klimatyczna UE do roku 2050 powinna być ustalana z ogromną rozwagą, przy dokonaniu dogłębnych analiz skutków, określeniu potencjału redukcji emisji w poszczególnych sektorach gospodarki oraz holistycznego podejścia do zagadnienia. Uważamy również, że aspekt globalny powinien odgrywać kluczową rolę w dalszym budowaniu tej polityki.
Z drugiej jednak strony uważamy, że przyjęcie zawczasu planu działań „niskoemisyjnej Europy" z odpowiednio długim horyzontem czasowym stworzy społeczeństwu europejskiemu lepsze warunki życia, umożliwi rozwój innowacyjnych technologii, a przede wszystkim pozwoli przedsiębiorcom przyjąć właściwe strategie i plany inwestycyjne i na tej podstawie budować pozycję konkurencyjną na rynkach globalnych.
Przedsiębiorcy, aby działać potrzebują stabilnych, przejrzystych i przewidywalnych warunków. Obecny stan wstrzymania jest bardzo niedobry, dlatego nakreślenie kierunku polityki klimatycznej w horyzoncie 2050 bez określania celów redukcyjnych byłoby ważnym sygnałem dla przedsiębiorców. Liczymy że rząd przyjmie strategię, która „da zielone światło" dla polityki klimatycznej 2050, ale na warunkach akceptowalnych dla Polski, tj:
• Realizacja polityki energetyczno - klimatycznej 2030-2050 w oparciu o efektywne ekonomicznie, stabilne i dostosowane do różnych możliwości krajów członkowskich oraz sektorów gospodarczych narzędzia.
• Zapewnienie odpowiednich środków na transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjnym w Nowej Perspektywie Finansowej, które pozwolą na udźwignięcie tej polityki przez Polskę.
• Dostosowanie polityki UE do globalnej polityki klimatycznej.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan