PKPP Lewiatan o rządowym planie stabilności i rozwoju
2008-12-01
PKPP Lewiatan od ponad 5 tygodni apelował do rządu o przyjęcie planu, który osłaniałby polską gospodarkę przed skutkami światowego kryzysu finansowego. Kolejne wersje pakietu antykryzysowego Konfederacji były przekazywane podczas spotkań z min. J. Rostowskim, prezesem S. Skrzypkiem i przewodniczącym S. Kluzą, a także przesłane Ministerstwu Gospodarki, kancelariom Premiera i Prezydenta.
Dobrze się stało, że taki plan został wreszcie ogłoszony. Dobrze, że realizuje, choć w części, postulaty przedsiębiorców i przedstawicieli sektora finansowego.Nasze postulaty dotyczyły przede wszystkim:
• gwarancji dla depozytów bankowych, w tym także korporacyjnych,
• gwarancji dla kredytów międzybankowych,
• wzmocnienia pakietu zaufania NBP,
• szybkiego uchwalenia ustawy o Komitecie Stabilności Finansowej, nowelizacji ustawy o BFG, ustawy o instrumentach wsparcia dla instytucji finansowych
• utrzymania w ryzach deficytu finansów publicznych, co daje pole do obniżania stóp procentowych
• podtrzymania akcji kredytowej dla przedsiębiorstw dzięki poszerzeniu systemu gwarancji kredytowych przez instytucje poręczeniowe
• szybszego wykorzystywania środków unijnych
• wspierania inwestycji infrastrukturalnych
• wspierania inwestycji przez umożliwienie 100% amortyzacji
• przyspieszenia reformy prawa gospodarczego
• zmiany stanowiska KE w sprawie pakietu klimatycznego
• działań dla szybkiej poprawy bezpieczeństwa energetycznego
• konieczności konsultacji działań antykryzysowych z przedsiębiorcami i bankowcami
• rewizji budżetu 2009
• porozumienia ponad podziałami, by unikać przepychanek politycznych wokół działań antykryzysowych.
Rządowy „Plan stabilności i rozwoju” na wiele z tych postulatów odpowiada. To krok w dobrym kierunku, byle tylko szybko został realizowany.
Cieszy deklaracja utrzymania zaplanowanego wcześniej deficytu, mimo prognozy mniejszych wpływów do budżetu. Tym ważniejsze staje się podpisanie przez prezydenta RP ustawy o emeryturach pomostowych.
Podpisana przez Prezydenta nowela ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym podnosi poziom gwarancji depozytów osób fizycznych do 50 000 Euro, daje też możliwość szybkiego reagowania w razie potrzeby podniesienia wysokości gwarancji.
Nie rozwiązany został problem depozytów korporacyjnych, co może powodować ich odpływ do krajów dających pełne gwarancje. Mamy nadzieję, że pilne prace nad ustawą o instrumentach wsparcia dla instytucji finansowych i zapowiadana ustawa o rekapitalizacji instytucji finansowych pozwolą rozwiązać i ten problem.
Ważnym instrumentem Planu, zgodnie z naszymi postulatami, jest zapewnienie większej dostępności kredytów dla przedsiębiorstw przez wzrost limitu poręczeń i gwarancji. Teraz istotne są zapisy szczegółowe, by jak najpełniej te gwarancje wykorzystać i by nie utknęły one w gąszczu proceduralnych zabezpieczeń i obwarowań.
Plan uwzględnia postulat przyspieszenia wydatkowania środków z funduszy unijnych. Pytanie, jak przy obecnych opóźnieniach realizacji bieżących projektów uda się rządowi takie przyspieszenie osiągnąć.
Nie do końca zgadzamy się z planem zwiększania popytu inwestycyjnego wyłącznie przez inwestycje infrastrukturalne w branży teleinformatycznej czy w odnawialne źródła energii. Ta część pakietu, podobnie jak możliwość 100 proc. amortyzacji dla wszystkich firm, a nie tylko nowo tworzonych, wymaga, zdaniem PKPP Lewiatan dyskusji.
Projekt nie mówi jednak o obniżeniu pozapłacowych kosztów pracy, uproszczeniach w systemie podatkowym, uelastycznieniu prawa pracy oraz stworzeniu możliwości stosowania elastycznych form zatrudnienia, ograniczeniu kosztów administracyjnych. Na te bariery wskazują natomiast najczęściej przedstawiciele MSP. Dobrym rozwiązaniem byłaby również możliwość zaliczania 100% inwestycji w koszty uzyskania przychodu. Niezbędne są także regulacje pozwalające na terminowe płatności sektora publicznego wobec podmiotów prywatnych.
W Polsce koniunktura gospodarcza z pewnością osłabi się, skutki światowego kryzysu finansowego, choć nie tak dotkliwe dla naszego kraju, powinny być impulsem do zmiany myślenie o gospodarce. Plan rządowy jest pierwszym krokiem w tym kierunku, na tym jednak poprzestać nie można.
Mamy nadzieję, że przedstawiony plan nie jest planem zamkniętym i będzie uzupełniany w konsultacji z przedsiębiorcami.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 1 grudnia 2008 r.