Brak globalnego porozumienia zrewiduje europejską politykę klimatyczną

W Cancun w Meksyku rozpoczęła się dzisiaj międzynarodowa konferencja klimatyczna. Zdaniem PKPP Lewiatan globalne porozumienie klimatyczne musi mieć porównywalny ciężar jakościowy dla wszystkich wiodących gospodarek, a tym samym nie zaburzać konkurencyjności, rozwoju gospodarczego oraz bezpieczeństwa energetycznego sygnatariuszy.

„Biznes, mając świadomość swojego wpływu na środowisko, podejmuje wiele działań, które ograniczą jego oddziaływanie na klimat. Uważamy jednak, że jedynie działania na szczeblu globalnym inicjowane przez największe gospodarki mogą przynieść pożądany efekt i zapewnić stabilne warunki klimatyczne dla przyszłych pokoleń - mówi Daria Kulczycka, Dyrektorka Departamentu Energii i Zmian Klimatu PKPP Lewiatan.

Zdaniem PKPP Lewiatan, mocne międzynarodowe porozumienie klimatyczne jest jedyną drogą do osiągnięcia tego celu - a Konferencja Narodów Zjednoczonych COP16, która odbywa się dniach 29 listopada - 10 grudnia 2010 w Cancun (Meksyk), istotnym punktem na tej drodze. Obecnie obowiązujące Porozumienie z Kioto wygasa w 2012 roku.
Przemysł europejski oczekuje zawarcia międzynarodowego porozumienia klimatycznego. Jeśli nie będzie to możliwe w Cancun, to PKPP Lewiatan uważa, że zasadniczą decyzją Konferencji powinno być przyjęcie drugiego okresu rozliczeniowego w ramach Protokołu z Kioto lub przedłużenie pierwszego (bieżącego) okresu, co pozwoli kontynuować pracę nad porozumieniem globalnym.
Przedłużenie obecnego porozumienia jest szczególnie istotne dla krajów takich jak
Polska, bo daje nam możliwość korzystania z wyników osiągniętych dotychczas
redukcji emisji, tj. sprzedaży nadwyżki jednostek emisji AAU i wdrażania projektów
wspólnych wdrożeń (JI). Polska zredukowała emisje o 30 procent, a więc znacznie
powyżej 6 procent, do czego była zobowiązana. Sprzedaż nadwyżek umożliwia
wspieranie poprawy efektywności energetycznej i dalszego obniżenia emisyjności
polskiej gospodarki.

Przedłużenie porozumienia nie może wiązać się ze zmianą lub wzmocnieniem celów klimatycznych Unii Europejskiej do 2020 roku i nie może prowadzić do zaburzeń konkurencyjności na międzynarodowym rynku.
PKPP Lewiatan uważa, że jeżeli do końca 2012 roku nie będzie szans na zawarcie globalnego porozumienia klimatycznego, to Unia Europejska powinna zrewidować własną politykę klimatyczną, w celu zapewnienia stabilności gospodarczej Wspólnoty oraz zabezpieczenia krajów członkowskich przed skutkami postępujących zmian klimatycznych.

Unia Europejska, jako lider globalnych negocjacji klimatycznych, ustanowiła bardzo restrykcyjną politykę klimatyczną we Wspólnocie zakładając, że dojdzie do podpisania nowego porozumienia klimatycznego. Niestety, istnieje poważne zagrożenie, że porozumienie nie zostanie zawarte lub będzie słabe. W takiej sytuacji przedsiębiorcy w UE, będą po 2013 roku zdecydowanie bardziej obciążeni obowiązkami redukcji gazów cieplarnianych w porównaniu do swoich czołowych partnerów gospodarczych spoza Wspólnoty. Doprowadzi to w konsekwencji do pogorszenia konkurencyjności europejskiego biznesu. Co więcej, zwiększenie celu redukcji gazów cieplarnianych do poziomu 30 proc. nie przyniesie oczekiwanego efektu w postaci ochrony klimatu, ponieważ UE odpowiada jedynie za 14 proc. globalnych emisji gazów cieplarnianych.

Dlatego też, PKPP Lewiatan uważa, że rewizja polityki klimatycznej będzie konieczna. Jesteśmy zdania, że zamiast rozważać zwiększenie indykatywnego celu redukcji CO2, UE powinna stworzyć spójną, zintegrowaną, długoterminową strategię wytwarzania i zużycia energii w UE. Strategia powinna zapewnić realizację inwestycji, które umożliwią Europie obniżenie emisyjności przy jednoczesnej realizacji długoterminowych celów, utrzymaniu konkurencyjności przemysłu oraz utrzymaniu rynku pracy. W przeciwnym razie Europa stanie przed problemem wzrostu cen energii oraz przenoszenia produkcji poza obszar Wspólnoty. Już dziś energia w Unii Europejskiej jest o 21 proc. droższa niż w Stanach Zjednoczonych i o 200 proc. droższa niż w Chinach.


Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan