Posiedzenie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

Informacje dotyczące polityki transportowej państwa, zmian klimatycznych oraz sytuacji w służbie zdrowia i bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli były głównymi tematami posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. Posiedzeniu, które odbyło się 16 listopada 2009 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, przewodniczył Pan Waldemar Pawlak, Wicepremier, Minister Gospodarki.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło informację na temat polityki transportowej państwa. Poinformowało, że polityka określona jest w wielu dokumentach, z czego podstawowym jest dokument przewidziany na lata 2006 -2020, weryfikowany w 2008- stąd cele pozostają aktualne. Założenia polityki transportowej przewidują poprawę dróg, rozwój kolei, transportu lotniczego oraz morskiego w zakresie ich jakości i bezpieczeństwa. Projektowanych jest w tym celu szereg ustaw zmierzających do realizacji tych celów. Zwrócono również uwagę na przewidywane rozwiązania dot. transportu metropolitarnego.
Obecnie przygotowywanych jest 14 dokumentów, z czego najistotniejszym jest program budowy dróg krajowych. Prowadzone są prace nad uporządkowaniem wszystkich dokumentów strategicznych. Polska bierze również udział w przygotowaniu nowej białej księgi na lata 2010-2020, dotyczącej transportu w Unii Europejskiej.
W zakresie kolei podstawowym dokumentem jest strategia dla kolei do roku 2030, a ponadto dokumenty krótko i średniookresowe, (m.in. strategie do roku 2013 oraz 2015), opierające się m.in. na inwestycjach oraz wykorzystaniu środków UE w ramach PO transport. Zrealizowane zostało usamorządowienie PKP przewozy regionalne, przewidujące również ich oddłużenie za okres od 2001 do 2004 roku. Sytuacja finansowa spółek przewozowych skomplikowała się bieżącym roku. Spółka Cargo przygotowała projekty naprawcze i restrukturyzacyjne. Problemy dotknęły również spółkę przewozową PLK., wymuszające racjonalizację kosztów.
Przybliżone zostały również informacje dotyczące przyszłości polskiego transportu lotniczego.

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że wypracowania kompleksowego porozumienia dot. klimatu w Kopenhadze będzie niezmiernie trudne. Kluczowe ustalenia będą dotyczyć: łącznej skali redukcji emisji dla krajów rozwiniętych, skali i charakteru niezbędnych działań redukcyjnych w krajach rozwijających się niezbędnej skali finansowania i programu szybkiej pomocy finansowej dla potrzeb adaptacyjnych. Najważniejsze kwestie z punktu widzenia Polski dotyczą: celów redukcyjnych, finansowania działań redukcji emisji, adaptacji i transferu technologii, możliwości przeniesienia nadwyżki na długi okres zobowiązań.
Temat został omówiony przez partnerów społecznych w kontekście zachowania zrównoważonego rozwoju, ekologii, aspektów prawnych, możliwości rozwoju gospodarczego kraju oraz obciążeń dla kraju w związku z wprowadzeniem pakietu klimatycznego. Podkreślano również możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Zwrócili uwagę na brak dokumentów, do których możliwe byłoby zajęcie jasnego stanowiska, a niezbędna jest wymiana informacji dla budowy wspólnego interesu. Konieczne jest również zdefiniowanie bezpieczeństwa energetycznego państwa (nie ograniczone tylko do kwestii gazu).
W. Pawlak poinformował, że partnerzy społeczni otrzymają przyjęte dokumenty dotyczące polityki klimatycznej oraz pakietu klimatycznego. Należy zwrócić uwagę również na szanse, nie tylko zagrożenia z faktu przyjęcia pakietu klimatycznego oraz promować programy energooszczędne.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło informację na temat planowanych nakładów na działalność zdrowotną w 2010 roku, zobowiązań samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, poziomu wynagrodzeń w służbie zdrowia oraz przebiegu procesu przekształceń własnościowych w tym sektorze. Przybliżone zostały również kwestie dotyczące zmian w obszarach znajdujących się w sferze zainteresowań i zakresu działań Głównej Inspekcji Sanitarnej.
Partnerzy społeczni, z uwagi na fakt, iż informacja MZ nie spełniła ich oczekiwań, a powinna wskazać m.in. zagrożenia dla systemu opieki, zgłosili wspólny wniosek: W ciągu około dwóch tygodni powinno odbyć się kolejne posiedzenie Trójstronnej Komisji na temat służby zdrowia. Partnerzy społeczni również autonomicznie będą dążyć do wypracowania wspólnego stanowiska. Dlatego dalsza część posiedzenia poświęcona była zadawaniu pytań, przygotowujących do posiedzenia plenarnego, a na które MZ udzieli pisemnej odpowiedzi.
Ostatecznie uzgodniono że posiedzenie na temat służby zdrowia odbędzie się 10 grudnia br.

Wicepremier Waldemar Pawlak przypomniał również przebieg obrad Prezydium TK, dotyczących projektu ustawy o grach hazardowych, finansowania projektu podziałania 5.5.2. PO KL oraz kwestii wchodzenia firm chińskich na polski rynek budowlany.