Zielona Księga KE – gdziekolwiek jesteś i skądkolwiek kupujesz nie ma znaczenia

Komisja Europejska w związku z trwającym przeglądem wspólnotowego dorobku w dziedzinie praw konsumenta rozpoczęła konsultacje w sprawie kierunku zmian, jakie należy podjąć w tej dziedzinie. Przedmiotem przeglądu jest osiem dyrektyw służących ochronie praw konsumenta. Celem przeglądu natomiast jest dążenie do stworzenia rzeczywistego, wewnętrznego rynku konsumenta, przy równoczesnym poszanowaniu zasady pomocniczości tak, aby prawdziwe było stwierdzenie „gdziekolwiek jesteś i skądkolwiek kupujesz na terenie Unii – nie ma znaczenia”.

Komisja w Zielonej Księdze zwraca uwagę, iż obowiązujące zasady ochrony praw konsumenta w UE są zróżnicowane, ponieważ obowiązujące dyrektywy pozwalają państwom członkowskim na zaostrzanie regulacji poprzez akta prawa krajowego. W poszczególnych dyrektywach wiele zagadnień nie zostało uregulowanych bądź uregulowano je w sposób niejednolity. Taka sytuacja natomiast jest niekorzystna zarówno dla konsumentów, jak i dla przedsiębiorców. Ci pierwsi wzbraniają się bowiem często przed dokonywaniem zakupów zagranicznych nie mając pewności co do poziomu ochrony ich praw w innym kraju członkowskim, przedsiębiorcy natomiast zmuszeni są ponosić wysokie koszty dostosowania, uzyskania porad prawnych, co często zniechęca ich do wychodzenia z działalnością poza obszar swojego kraju.

Określając możliwości działania Komisja sugeruje kilka opcji:

- podejścia przekrojowe
- podejście mieszane

Podejście przekrojowe polegać miałoby na dokonywaniu zmian w poszczególnych dyrektywach w celu dostosowania ich do rozwoju rynku i technologii. W ten sposób byłoby możliwe również uzupełnienie luk w poszczególnych dyrektywach. To podejście Komisja uważa jednak za bardzo czasochłonne i wskazuje, iż ilość aktów prawnych nie uległaby zmianie, a te same pojęcia byłyby w dalszym ciągu używane i określane przez różne dyrektywy.

Podejście mieszane
, które wydaje się być bliższe Komisji, polegać miałoby na wyodrębnieniu wspólnych zagadnień z istniejących dyrektyw i uregulowaniu ich w sposób systematyczny w drodze jednego aktu o charakterze przekrojowym. Niezbędne uzupełnienia w postaci bardziej szczegółowych dyrektyw, oczywiście miałyby miejsce, ale ilość aktów prawnych przy takim podejściu zdecydowanie zmniejszyłaby się.

Komisja wskazuje również na trzecie rozwiązanie określone jako „zaniechanie działań legislacyjnych”, co oczywiście skutkowałoby pozostawieniem wielu niespójności i nieścisłości, które dziś mają miejsce.

Szczegółowe propozycje Komisji i omówienie zasygnalizowanych tematów znajdą Państwo w Zielonej Księdze.

Serdecznie prosimy o zapoznanie się z zawartymi tam zagadnieniami i przesyłanie opinii na temat pożądanych w Państwa ocenie kierunków zmian. Przesłane postulaty i sugestie stanowić będą podstawę do sformułowania stanowiska Lewiatana w zakresie Zielonej Księgi, które przekazane zostanie Komisji Europejskiej. Ponieważ najbliższa dyskusja na temat Zielonej Księgi na forum unijnym będzie miała miejsce w połowie kwietnia, na Państwa uwagi czekamy do dnia 11 kwietnia. Prosimy o przesyłanie ich do Magdaleny Garbacz, Dep. Prawny PKPP Lewiatan.