Aktualności 2009
-
2009-02-06 Aktualności
Dzień Przedsiębiorczości – pierwszy krok do kariery
Już po raz szósty uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju będą mogli zrozumieć realia biznesu, asystując 2 kwietnia br. przez kilka godzin prawdziwemu przedsiębiorcy lub menedżerowi. Program Dzień Przedsiębiorczości organizuje Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP. Apelujemy do firm członkowskich PKPP Lewiatan o udział w tym przedsięwzięciu.
-
2009-02-05 Aktualności
Przydział uprawnień do emisji CO2
Zapisy Dyrektywy w sprawie Wspólnotowego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji (EU ETS) obligują Komisję Europejską do doprecyzowania w trybie komitologii kluczowych zagadnień dla przemysłów wytwórczych. Chodzi o wskazanie sektorów najbardziej narażonych na utratę konkurencyjności oraz na przenoszenie produkcji poza UE (carbon leakage) i ustalenie bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji dla sektorów i podsektorów przemysłowych (benchmarking).
-
2009-02-05 Aktualności
Opinia projektu dot. przygotowania zawodowego dorosłych
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan docenia szybkość z jaką przygotowano przedmiotowy projekt aktu wykonawczego do tego ważnego, z punktu widzenia polityki rynku pracy, instrumentu jakim jest przygotowanie zawodowe dorosłych. Instrument ten, przewidziany w ostatniej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, ma szansę przyczynić się do polepszenia efektywności polityki rynku pracy.
-
2009-02-05 Aktualności
Efektywność gospodarczych postępowań sądowych
Pod względem możliwości dochodzenia należności z umów jesteśmy na 7 miejscu wśród krajów UE-10, a na 68 wśród 178 krajów badanych przez Bank Światowy. Dochodzenie należności z umów trwa w Polsce 830 dni i wymaga dopełnienia 38 formalności (w najgorzej pozycjonowanych Czechach – 820 dni i 27 formalności, ale koszty są tam znacznie wyższe).
-
2009-02-05 Aktualności
Same cięcia budżetowe nie wystarczą
PKPP Lewiatan pozytywnie ocenia plan rządu zmniejszenia wydatków budżetowych. Musimy jednak podkreślić, że cięcia te nie pomogą przetrwać kryzysu wielu małym i średnim przedsiębiorstwom. Dlatego apelujemy o szybkie działania, które wpłyną na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, pozwolą firmom przetrwać czas dekoniunktury,
a pracownikom zachować miejsca pracy.
Konieczne zmiany na rynku pracy
Polskie prawo pracy i rynek pracy nie mają dziś dostatecznej liczby instrumentów, które pozwoliłyby złagodzić skutki dekoniunktury. Korzystając jednak z doświadczeń innych krajów europejskich możemy lepiej przygotować polskie firmy i nasz rynek pracy na skutki kryzysu. -
2009-02-03 Aktualności
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan - styczeń 2009
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w styczniu odnotował kolejny silny spadek, zarówno w notowaniu kwartalnym jak i rocznym. Są to najniższe notowania od sześciu lat. Wartości jednakowe we wszystkich przekrojach czasowych sugerują, że bieżący rok będzie okresem stagnacji z niskim tempem wzrostu gospodarczego i rosnącym ryzykiem zakłócenia osiągniętej równowagi makroekonomicznej.
-
2009-02-03 Aktualności
Webcast: Bilans, planowanie finansowe, podatki w czasach kryzysu
Zapraszamy na webcast: Bilans, planowanie finansowe, podatki w czasach kryzysu. Piątek, 6 lutego 2009 r., godz. 10:00 – 11:00.
-
2009-02-03 Aktualności
Atrakcyjna grecka gospodarka
Grecja to kraj atrakcyjny nie tylko pod względem turystycznym. Posiada trzecią co do wielkości flotę handlową świata (6% tonażu światowego), to również istotne centrum energetyczne. Obecnie grecka gospodarka wraz z jej różnymi gałęziami stwarzają możliwości dwustronnej współpracy z Polską. Poniższy raport przedstawia wybrane branże i dziedziny greckiej, coraz bardziej dynamicznej gospodarki.
-
2009-02-03 Aktualności
Ograniczenie biurokracji w dziedzinie podatków
Dzięki uproszczeniu przepisów unijnych dotyczących podatku VAT firmom będzie łatwiej uporać się z ciążącymi na nich formalnościami. Komisja Europejska zamierza zmniejszyć obciążenia administracyjne dla europejskich firm o 25% do 2012 r.
-
2009-02-03 Aktualności
Komisja Europejska ocenia. Lepsze stanowienie prawa sukcesem Europy
Ze strategicznego przeglądu procesu „better regulation” (lepszego stanowienia prawa) w Unii Europejskiej, który został przedstawiony 28 stycznia 2009 r. przez Komisję Europejską wynika, że lepsze uregulowania prawne stanowią główny element europejskiej odpowiedzi na kryzys finansowy i gospodarczy. Przez cztery lata od przyjęcia strategii na rzecz lepszego stanowienia prawa Komisja zintensyfikowała proces konsultacji z zainteresowanymi stronami i ulepszyła oceny skutków.