Innowacja i kredyt technologiczny

2 października 2009 r. odbyła się zorganizowana przez PKPP Lewiatan oraz Bank Gospodarstwa Krajowego konferencja „Innowacja i kredyt technologiczny szansą na sukces”. Celem konferencji było przybliżenie przedsiębiorcom jednego z instrumentów finansowania inwestycji w innowacje - kredytu technologicznego oraz dyskusja o współpracy biznesu i nauki przy realizacji innowacji.

Gospodarzami konferencji byli Henryka Bochniarz, Prezydent PKPP Lewiatan oraz Marcin Murawski, v-ce Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, a gościem - Dariusz Bagdan, v-ce Minister Gospodarki.

O szansach i zagrożeniach związanych z inwestycjami w innowacje, a w szczególności związanych z korzystaniem z kredytu technologicznego dyskutowali przedstawiciele firm, które w przeszłości wykorzystywały ten instrument finansowy. W ich opinii do głównych zalet kredytu technologicznego należy ograniczenie ryzyka dzięki możliwości umorzenia części kredytu i zwiększanie rentowności inwestycji w innowacje, szybkość, łatwość i przejrzystość procedury ubiegania się o ten kredyt oraz brak wymogu zwiększenia zatrudnienia. Do wad kredytu technologicznego przedsiębiorcy zaliczyli stosunkowo duży wymagany udział własny w finansowaniu inwestycji technologicznej (na poziomie 25% kosztów kwalifikowanych), wymóg wysokiego wzrostu sprzedaży oraz możliwość korzystania z kredytu jedynie przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W dyskusji uczestniczyli także przedstawiciele instytucji naukowo-badawczych, które w procesie aplikowania przez przedsiębiorstwa o kredyt technologiczny muszą przygotować opinię dotyczącą inwestycji.

Przedstawicielka Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przedstawiła inne możliwości finansowania innowacji technologicznych – z wykorzystaniem środków unijnych z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach działań 1.4.-4.1. (finansowanie projektów badawczo-rozwojowych i ich wdrożenia do praktyki) oraz w ramach działania 4.4 (nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym). Do dyspozycji małych i średnich przedsiębiorstw są również środki z budżetu państwa – „Bon na innowacje” oraz „Pożyczka na innowacje”, którymi zarządza PARP.

Przedstawicielka Banku Gospodarstwa Krajowego przedstawiła ogólne zasady na jakich kredyt technologiczny jest obecnie oferowany przedsiębiorcom. W drugiej części konferencji dyskutowano w ramach dwóch równoległych warsztatów, o szczegółach finansowania inwestycji w innowacje technologiczne z udziałem kredytu technologicznego oraz o współpracy biznesu i nauki przy tworzeniu i wdrażaniu innowacji technologicznych.

Kredyt technologiczny - zasady korzystania

PKPP Lewiatan planuje powtórzenie konferencji o tej tematyce w Katowicach i we Wrocławiu w listopadzie 2009 r.

Prezentacje:
BGK
-Kredyt technologiczny - premia dla innowacji
PARP
- finansowanie innowacji technologicznych
prezentacja z warsztatów,
Lewiatan - BUDOWANIE POZYCJI KONKURENCYJNEJ PRZEDSIĘBIORSTWA – ZNACZENIE INNOWACJI.