Europejski biznes na rosyjskim rynku - trendy i wyzwania w dobie kryzysu
2008-11-26
BUSINESSEUROPE i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Europejskich w Federacji Rosyjskiej (AEB) zorganizowały 25 listopada 2008 r. w Brukseli seminarium poświęcone wyzwaniom stojącym przed europejskimi przedsiębiorcami działającymi w Rosji.
Rynek rosyjski należy do jednych z najszybciej rosnących na świecie. Już od kilku lat roczny przyrost PKB Rosji przekracza 7%. Mimo wysokiego poziomu inflacji i spadku koniunktury powiązanego z kryzysem na światowych rynkach, prognozowany wzrost gospodarczy w Rosji na koniec roku 2008 wynosi 6%, co jest wynikiem znacznie wyższym niż w krajach UE. Zgodnie z opublikowanym 18 listopada 2008 r. raportem Banku Światowego mocne fundamenty makroekonomiczne gospodarki rosyjskiej sprawiają, że jest ona mniej podatna na wstrząsy na globalnych rynkach, a wpływ na słabsze wyniki finansowe ma przede wszystkim duża zależność od cen surowców i problemy wewnętrzne.
W celu przezwyciężenia negatywnych skutków kryzysu finansowego rosyjski rząd zaproponował niedawno specjalny pakiet antykryzysowy. Zawiera on szereg projektów ustaw, które dla firm działających na rynku rosyjskim mogą jednak oznaczać bariery i komplikacje. Mimo, że plan działań obejmuje głównie sektor finansowy, w pakiecie znalazły się także zapisy dotyczące podniesienia ceł importowych oraz zmian w prawie zamówień publicznych, zgodnie z którymi przy wyborze ofert preferowane będą rosyjskie przedsiębiorstwa. Ze względu na krótki, 3-4 miesięczny okres wprowadzenia planu w życie, firmy europejskie mogą mieć problemy z przystosowaniem się nowych przepisów.
Instrumenty ochrony handlu wraz ze skomplikowanymi procedurami administracyjnymi są główną barierą dla wzrostu inwestycji zagranicznych w Rosji. Obecny na seminarium przedstawiciel Komisji Europejskiej podkreślił, że podjęta na szczycie w Nicei decyzja o kontynuowaniu negocjacji UE z Rosją wstrzymanych po kryzysie gruzińsko-rosyjskim jest krokiem w kierunku większej stabilności handlu dwustronnego. Nowe porozumienie o partnerstwie pomiędzy Unią Europejską a Rosją pozostaje jednak w sferze negocjacji, dopóki Rosja nie zakończy rozmów ze Światową Organizacją Handlu, które ze zmiennym powodzeniem trwają od 15 lat. Rząd rosyjski deklaruje zamknięcie ostatnich rozdziałów negocjacyjnych do końca tego roku.