Ważne tematy w Parlamencie Europejskim
2008-09-05
Druga połowa roku zapowiada się bardzo pracowicie w Parlamencie Europejskim. Posłowie będą przede wszystkim pracować nad trzema pakietami legislacyjnymi: klimatycznym, telekomunikacyjnym i morskim. Ponadto tematami prac będą projekty strategii wobec imigrantów, czy program bezpieczeństwa internetowego dzieci. Jak zwykle w tym okresie posłowie zajmą się też przyszłorocznym budżetem UE.
Zmiany klimatyczne. W tym roku Parlament szczególnie intensywnie pracuje nad nowymi przepisami, które pozwolą Unii Europejskiej zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i w ten sposób skuteczniej przeciwstawić się zmianom klimatycznym. Jesienią nad pakietem rozwiązań zagłosują komisje parlamentarne, na czele z Komisją Środowiska. Później pakiet klimatyczny trafi pod obrady i głosowania plenarne. Dzięki zdecydowanej woli politycznej Rada i Parlament powinny osiągnąć porozumienie już w pierwszym czytaniu, by nowe prawo zostało przyjęte do końca roku, zanim zakończy się Przewodnictwo Francji w Unii Europejskiej.Jedną z części pakietu jest rozporządzenie w sprawie norm emisji CO2 przez nowe samochody osobowe. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawił włoski poseł z grupy Socjalistów, Guido Sacconi. Jeśli harmonogram się nie zmieni, w październiku trafi pod obrady plenarne. Transport drogowy w coraz większym stopniu przyczynia się do produkcji gazów cieplarnianych. Projekt zakłada, iż do 2012 roku nowe samochody osobowe powinny wypuszczać do atmosfery nie więcej niż 120 gramów CO2 na każdy przejechany kilometr.
Telekomunikacja. Pierwsze czytanie długo oczekiwanego pakietu telekomunikacyjnego, który pozwoli europejskiemu prawu nadążyć za gwałtownie rozwijającą się technologią zakończy się już we wrześniu. Na pierwszej powakacyjnej sesji (1-4 września) odbyła się debata, na kolejną (22-25 września) przewidziane jest głosowanie. Pakiet wprowadza szereg nowych rozwiązań, które uznawane są za optymalne dla biznesu, jak i dla konsumentów.
Bezpieczeństwo morskie. Już po raz trzeci Komisja Transportu i Turystyki zabrała się za poprawianie prawa w zakresie bezpieczeństwa transportu morskiego. Sześć aktów legislacyjnych poprawiających istniejące rozporządzenia i dyrektywy trafi pod ostateczne głosowanie na drugiej wrześniowej sesji plenarnej w Strasburgu. Unowocześnione przepisy wyznaczą między innymi ramy prawne dla inspekcji statków, pozwolą rozstrzygać o odpowiedzialności cywilnej przewoźników żeglugowych oraz usprawnią wspólnotowy system informacji i monitorowania ruchu statków.
Imigracja. "Błękitna Karta" ma pomóc wysoko wykwalifikowanym imigrantom osiedlić się i podjąć pracę na terenie Unii. Komisja Europejska i Parlament szykują program ułatwień, które przyciągną do nas światowych specjalistów. Na razie Unia Europejska przegrywa konkurencję z USA przyciągając głównie pracowników o niskich kwalifikacjach. W listopadzie posłowie zajmą się tymi przepisami.
Dzieci w sieci. Parlament chce chronić dzieci przed nadużyciami podczas korzystania z internetu oraz zwalczać nielegalną i szkodliwą zawartość sieci. Posłowie chcą, by bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników zostało objęte specjalnym unijnym programem. Ma on rozpocząć działalność już od nowego roku. Unia Europejska przeznaczy na ten cel 55 milionów euro. Posłowie zajmą się projektem najprawdopodobniej podczas październikowego posiedzenia plenarnego.