Projekt dyrektywy „Blue Card” w opinii PKPP Lewiatan
2008-11-21
20 listopada 2008 r. Parlament Europejski zajął stanowisko do projektu Dyrektywy Rady w sprawie warunków wjazdu i pobytu pracowników wysoko wykwalifikowanych będących obywatelami państw trzecich (zwanej dalej „projektem Błękitnej Karty UE”). Projekt tej dyrektywy jest jednym z ważniejszych aktów prawnych dotyczących europejskiego rynku pracy.
W obecnej sytuacji Europa nie ma odpowiedniej siły przyciągania do pracy najzdolniejszych pracowników, naukowców, inżynierów. Zazwyczaj wybierają oni pracę w USA lub Japonii. Aby gospodarka europejska mogła stać się najbardziej rozwiniętą, nowoczesną i innowacyjną na świecie, niezbędne jest wprowadzenie narzędzia umożliwiającego przyciąganie najzdolniejszych, najlepszych pracowników z krajów leżących poza UE. Niestety, przyjęte stanowisko Parlamentu Europejskiego ws. projektu tej Dyrektywy oddala nas od tej perspektywy.Nasze obawy dotyczą szczególnie dwóch kluczowych aspektów dyrektywy – zdefiniowania pojęcia wysoko wykwalifikowanego pracownika oraz propozycji ustalenia jednolitego progu wynagrodzenia minimalnego
Według przyjętych poprawek wysokie kwalifikacje oznaczają kwalifikacje poświadczone dokumentem potwierdzającym co najmniej pięć lat doświadczenia zawodowego na poziomie porównywalnym kwalifikacjom wyższego wykształcenia, w tym dla takich pracowników.co najmniej dwa lata na stanowisku wyższego szczebla. Poprawka ta zaprzecza sensowności uchwalania Dyrektywy. Zaostrza bowiem przepisy zaproponowane przez Komisję, które zostały stworzone po uwzględnieniu przede wszystkim społeczno-ekonomicznych racji i potrzeby rozwoju gospodarki europejskiej i europejskiego rynku pracy. Zachodzi duże niebezpieczeństwo, że przepisy te raczej zniechęcą europejskich przedsiębiorców do zatrudniania potrzebnych im pracowników.
Wiele osób będących obywatelami państw trzecich (np. pracownicy służby zdrowia, informatycy, czy inżynierowie) mogą wnieść istotny wkład w rozwój europejskich firm oraz gospodarek, bez konieczności posiadania dwuletniego doświadczenia w pracy na kierowniczych stanowiskach. Praca na stanowisku kierowniczym nie jest w żadnym wypadku rękojmią wysokich kwalifikacji.
Przyjęte poprawki oznaczają także bardzo znaczące zwiększenie progu minimalnego wynagrodzenia dla takich pracowników oraz ingerencję z swobodę ustalania wynagrodzenia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Nie widać przy tym żadnego sensownego uzasadnienia dla podnoszenia tak wysoko poprzeczki płacowej (minimum 170% średniego wynagrodzenia w danym kraju). Przecież jeśli pracodawcy z danego kraju UE uda się zatrudnić pracownika z kraju trzeciego np. płacąc mu wynagrodzenie na poziomie 100 % średniego wynagrodzenia w tym kraju, a ten pracownik taką płacę zaakceptuje, to oznacza wzmocnienie jego przewagi konkurencyjnej i możliwość zwiększenia kwoty na badania i rozwój. Trzeba mieć też na uwadze inne koszty poza wynagrodzeniem jakie ponosi pracodawca z tytułu zatrudnienia takiego pracownika (koszt podróży, zakwaterowania, szkolenia itp.).
W tym przypadku głosowanie w Parlamencie Europejskim nie zamyka procedury legislacyjnej. Obecnie projekt dyrektywy zostanie przekazany do Rady UE. Dlatego gorąco apelujemy do Rządu RP o zajęcie stanowiska, które promuje zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza UE, a tym samym promuje rozwój europejskiej, w tym polskiej, gospodarki i rynku pracy. Stanowiska, dzięki któremu zostaną uchwalone przepisy zachęcające, a nie zniechęcające przedsiębiorców do poszukiwania i zatrudniania takich pracowników. Apelujemy o podjęcie starań o doprowadzenie do rezygnacji z obecnej definicji wysokich kwalifikacji oraz z wysokiego kryterium płacowego ustalanego na szczeblu UE. Uważamy, że przyjęte poprawki mogą prowadzić do nierównego traktowania pracowników krajowych i zagranicznych oraz niwelować cel dyrektywy, jakim jest zwiększenie zatrudnienia w UE wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich.
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, dnia 21 listopada 2008 r.