Unia Europejska wobec wyzwań w zakresie żywności:
2008-11-25
W ramach francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Rada Społeczno-Gospodarcza i Ekologiczna Francji oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) wspólnie zorganizowały 13 listopada 2008 r. w Paryżu konferencję na temat światowych wyzwań w zakresie żywności. W przyjętej na konferencji deklaracji końcowej podkreśla się odpowiedzialność rządów oraz zwraca się do organizacji światowych takich jak MFW, WTO i FAO o wywiązanie się z przyjętych przez nie zobowiązań, tak aby wszędzie na świecie zapewnić bezpieczeństwo zaopatrzenia w żywność całej ludności, jednocześnie gwarantując rolnikom godziwe wynagrodzenie.
Konferencję otworzyli przewodniczący Rady Społeczno-Gospodarczej i Ekologicznej Jacques Dermagne, przewodniczący EKES-u Mario Sepi oraz francuski minister rolnictwa i rybołówstwa Michel Barnier. W przemówieniu inauguracyjnym Jacques Dermagne wskazał na konieczność „priorytetowego potraktowania w działaniach politycznych wyzwań w zakresie żywności”. Z kolei Mario Sepi podkreślił potrzebę „zmiany sposobów działania, umocnienia europejskiej polityki rolnej oraz wprowadzenia spójnej polityki rolnej na skalę światową".W sytuacji, gdy na świecie miliard osób cierpi z głodu, a dwa miliardy z niedożywienia, wszyscy uczestnicy przypomnieli o znaczeniu upraw roślin jadalnych, gospodarstw rodzinnych oraz produkcji lokalnej. Przedstawiciele kontynentu afrykańskiego wiele uwagi poświęcili dwóm zagadnieniom: poprawie warunków technologicznych produkcji oraz umożliwieniu rolnikom dostępu do kredytów.
Wiceprzewodniczący EKES-u Seppo Kallio podkreślił, że w krajach rozwijających się nie istnieje celowa polityka rolna podobna do tej, którą prowadzi się w UE. Wiceprzewodniczący Rady Społeczno-Gospodarczej i Ekologicznej Luc Guyau podsumował dyskusję stwierdzając, że „dzięki solidarności i zaangażowaniu ze strony zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, a także wszystkich struktur politycznych, uda się podjąć światowe wyzwania w zakresie żywności".
Konferencję zamknęła sekretarz stanu odpowiedzialna za politykę zagraniczną i prawa człowieka Rama Yade, która przypomniała, że Unia Europejska ma do odegrania przewodnią rolę w zarządzaniu polityką rolną w skali globalnej. Dodała także, że „Nadszedł czas na działania. Dlatego też prezydent Republiki Francuskiej zaproponuje w Dausze światowe partnerstwo w zakresie żywności i rolnictwa". Partnerstwo to ma stworzyć warunki powrotu do etyki regulacji i partnerstwa w dziedzinie rolnictwa, w sytuacji, kiedy w perspektywie roku 2050 trzeba będzie wyżywić 9 miliardów osób.
Niebawem więcej informacji na temat konferencji oraz deklaracja końcowa będą dostępne na naszych stronach internetowych:
http://www.eesc.europa.eu/sections/nat/index_en.asp?id=1005naten
Źródło: eesc.eu