Niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców i osób niepełnosprawnych

10 stycznia br. odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych. Komisja rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Będzie to już 46 nowelizacja ustawy, co zdaniem ekspertów jest bardzo niekorzystne zarówno dla przedsiębiorcy, jak i zatrudnionego. Pracodawcy mają problem z ustalaniem planów finansowych, pracownicy z kolei czują się mniej pewnie.

Projekt nowelizacji zakłada m.in.:
• obowiązek kontroli działalności warsztatów terapii zajęciowej – zgodnie z zaleceniem NIK,
• zrównanie praw osób niepełnosprawnych o statusie bezrobotnych z uprawnieniami pełnosprawnych bezrobotnych,
• wprowadzenie pojęcia dotacji w miejsce bezzwrotnej pożyczki na rozpoczęcie działalności,
• zdefiniowanie dochodów osób ubiegających się o turnusy rehabilitacyjne,
• zapewnienie przez gminy dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkół lub zwrotu kosztów dojazdu,
• odstąpienie od obowiązku tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji dla pracowników niepełnosprawnych,
• przywrócenie możliwości zwrotu pracodawcom kosztów utworzenia i oprzyrządowania stanowisk pracy.

Niepokojące są również zmiany w projekcie ustawy, prowadzące do ograniczenia kompetencji Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych i zwiększenia roli Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan popiera wszystkie rozwiązania prowadzące do zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Jednak należy pamiętać, że przy tak niskim wskaźniku zatrudnienia osób niepełnosprawnych wszelkie rozwiązanie ingerujące w system finansowania rehabilitacji zawodowej i społecznej powinny posiadać odpowiednio długie okresy przejściowe, aby pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mogli dostosować się do nowych przepisów.