Prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej przychylne dla polskiej gospodarki

11 września 2007 Komisja Europejska opublikowała prognozy gospodarcze na drugą połowę 2007 roku. Opierają się one na najnowszych danych dotyczących wskaźnika PKB oraz inflacji dla 7 największych gospodarek Unii Europejskiej (w tym Polski), całej UE oraz strefy euro.

Prognozy gospodarcze są dla Polski przychylne. Komisja zrewidowała w górę własne prognozy z maja tego roku, w których przewidywała, że gospodarka będzie się rozwijać w tempie 6,1%. Zgodnie z nowymi prognozami polska gospodarka będzie rosła w tempie 6,5%, co KE ocenia jako „prężny” i „zaskakujący” rozwój gospodarczy. Jej zdaniem wzrost spowodowany jest następującymi czynnikami: transfer środków finansowych z UE, popyt wewnętrzny oraz wzrost konsumpcji, jak i zmniejszenie obciążeń podatkowych i poprawa sytuacji na rynku pracy. Nie wiadomo jednak czy dzięki temu wzrosną szanse Polski na zakończenie procedury nadmiernego deficytu.

Między pierwszym a drugim kwartałem 2007 roku w Polsce zaobserwowano wzrost zatrudnienia o 1,2 % i obniżenie stopy bezrobocia do 9,6 %. Jest to zdecydowana poprawa sytuacji na rynku pracy, co wyraźnie pochwaliła Komisja. Pociąga to za sobą niestety większe oczekiwania płacowe, co z kolei jest jednym z czynników inflacyjnych, dlatego też KE prognozuje, że inflacja w 2007 roku wyniesie 2,4%. Komisja uważa jednak, że nie powinno to niepokoić, o ile oczekiwania płacowe będą pozostawały w odpowiednim stosunku do wzrostu produktywności.

KE zrewidowała w dół prognozy wzrostu PKB dla całej Unii Europejskiej przewidując jego spadek z 2,9 do 2,8 %, zaś dla strefy euro – spadek z 2,6 do 2,5% w 2007 roku. Inflacja w UE ma utrzymać się na poziomie 2,2%, natomiast w strefie euro 2 %.