Opinia nt. rozwiązań prawnych dot. łączenia życia zawodowego z prywatnym

PKPP Lewiatan przygotowała opinię w ramach konsultacji prowadzonych przez Komisję Europejską nt. kształtu rozwiązań prawnych pozwalających na lepsze łączenie życia zawodowego z prywatnym.

Komisja zwróciła się do partnerów społecznych o przekazanie ich punktu widzenia na kwestie obecnie często podnoszone i istotne nie tylko z punktu widzenia demograficznego. W szczególności podjęła następujące tematy:

• obszary w jakich powinny dokonane zostać zmiany (np. czas pracy, elastyczne formy pracy, dostępność i jakość instytucji opiekuńczych),
• prawa dotyczące urlopów związanych z opieką m.in. nad dzieckiem,
• bilans kosztów i korzyści proponowanych rozwiązań.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan, doceniając wagę tego problemu, przesłała do Businesseurope opinię w tym zakresie. Podkreśliliśmy w niej, iż ze strony rządu jest zbyt mało zachęt do tego, aby tworzyć instytucje „zastępcze” w stosunku do opieki sprawowanej osobiście przez pracownice-matki oraz do ułatwiania dostępu do ich usług.

Zwróciliśmy również uwagę, że aby promować elastyczne formy zatrudnienia, których pozytywny wpływ na rynek pracy potwierdza wiele badań, analiz i dokumentów (m.in. raport Parlamentu Europejskiego do Zielonej Księgi Prawa Pracy sporządzony przez eurodeputowanego Jacka Protasiewicza), instytucje „zastępcze” powinny być dostosowane do potrzeb osób, które pracują w sposób „elastyczny”. Powinny one uwzględniać również potrzeby tych osób, które pracują w innym wymiarze lub porach niż powszechnie przyjęte.

Podkreśliliśmy również, iż aby przedsiębiorstwa mogły organizować instytucje opiekuńcze w ramach swych struktur, niezbędnym jest dogodne ku temu środowisko. Zwróciliśmy uwagę na to, iż jednym z rozwiązań korzystnych dla rozwoju przyzakładowych żłobków mogłyby okazać się ulgi podatkowe.