Oświadczenie PKPP Lewiatan

Od momentu przystąpienia do Unii Europejskiej Polska zapewne nigdy nie stanęła wobec decyzji o większej wadze dla naszej pozycji w Unii, niż stanowisko dotyczące przyszłości traktatu konstytucyjnego dla Europy.


Tylko silna i sprawna Unia może działać skutecznie w coraz bardziej skomplikowanym i konkurencyjnym otoczeniu globalnym, realizując aspiracje swych członków do wzrostu gospodarczego, zatrudnienia i dobrobytu. Są to cele dotyczące bezpośrednio całości naszych społeczeństw, nie tylko europejskiego środowiska przedsiębiorców, chociaż to ono właśnie szczególnie powszechnie wyraża oczekiwanie szybkiego przyjęcia traktatu.

Apelujemy zatem do władz Rzeczypospolitej, aby w tym kluczowym momencie historycznie ważnej decyzji szukały kompromisu i dołączyły do konsensusu wszystkich członków Unii, potwierdzając gotowość działania w kategoriach europejskiego interesu, ponieważ jego nierozdzielną częścią jest też interes Polski.

W swym stosunku do Unii Europejskiej zachowujemy obiektywizm. W tym duchu solidaryzowaliśmy się ze zdecydowanym stanowiskiem rządu w sprawie domagania się od Unii ochrony przed dyskryminowaniem Polski na rynkach państw trzecich. Podobnie działaliśmy w innych sprawach.

Z równie pełnym przekonaniem uważamy obecnie, że ewentualne przeciwstawienie się dążeniu pozostałych państw członkowskich do ponownego podjęcia prac nad traktatem konstytucyjnym spychałoby nas ku izolacji, zmniejszając realne korzyści z członkostwa.

Nie inwestujmy w uczucia niechęci wobec Polski, które nieuchronnie byłyby następstwem takiej decyzji. Inwestujmy w uznanie i szacunek do naszego kraju jako solidarnego, pragmatycznego i odpowiedzialnego partnera europejskiej integracji.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Warszawa, 14 czerwca 2007 r.

Oświadczenie zostało wysłane do Prezydenta, Prezesa Rady Ministrów i Minister Spraw Zagranicznych