Aktualności 2021
-
2021-06-17 Aktualności
Przedsiębiorcy chwalą wyższe odpisy w uldze B+R
• Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany w uldze badawczo-rozwojowej. Zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie ustawy o ulgach proinnowacyjnych, wysokość odpisów dla Centrów Badawczo-Rozwojowych wzrośnie ze 150 do 200 proc.
• Dodatkowo wszyscy podatnicy prowadzący działalność B+R będą mogli odliczyć aż 200 proc. kosztów osobowych zamiast dotychczasowych 100 proc.
• Podniesienie progu odpisów jest krokiem w bardzo dobrym kierunku - uważa Konfederacja Lewiatan. -
2021-06-16 Aktualności
Przedsiębiorcy apelują o większą elastyczność przy implementacji dyrektywy dotyczącej ochrony praw konsumentów
• Do listopada br. do polskiego prawa ma być implementowana dyrektywa „Omnibus", regulująca ochronę praw konsumentów.
• Konfederacja Lewiatan, w trakcie prac wdrożeniowych, proponuje doprecyzowanie przepisów dotyczących, np. ustalania cen na platformach sprzedażowych, czy wymogów informacyjnych przy umowach zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorstwa. -
2021-06-15 Aktualności
Umiarkowany wzrost płacy minimalnej
• Rząd przyjął dzisiaj propozycję minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł. Minimalna stawka godzinowa ma wynosić 19,60 zł.
• To rozsądna propozycja w okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19. -
2021-06-15 Aktualności
Zbyt wiele osób z niepełnosprawnościami nie ma żadnego zatrudnienia
• Około 1,1 mln osób z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym pozostaje obecnie poza rynkiem pracy. Wskaźnik zatrudnienia w tej grupie osób wynosi tylko 26,8%.
• Główną rolę w aktywizacji osób z niepełnosprawnościami powinny odgrywać organizacje pozarządowe i niepubliczne instytucje rynku pracy - uważa Konfederacja Lewiatan. -
2021-06-15 Aktualności
Zniesienie certyfikatu SPC - przypominamy sukces biura Lewiatana w Brukseli
Biuro Lewiatana w Brukseli świętuje w tym roku 20 urodziny. To okazja, aby przypomnieć o największych sukcesach naszych przedstawicieli, którzy w sercu UE zabiegają o korzystne przepisy dla polskiego biznesu. Jednym z przykładów skutecznej inicjatywy było zniesienie certyfikatu SPC, który ograniczał producentów leków generycznych i biopodobnych.
-
2021-06-14 Aktualności
Firmy w UE powinny być konkurencyjne w zakresie sztucznej inteligencji
• Trwają konsultacje opublikowanego przez Komisję Europejską projektu rozporządzenia w sprawie sztucznej inteligencji. Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia wyważone podejście KE do kierunku jej rozwoju w UE.
• Przedsiębiorcy proponują jednak, aby w dalszych pracach legislacyjnych skoncentrować się na zapewnieniu konkurencyjności przedsiębiorstw w UE w zakresie sztucznej inteligencji. -
2021-06-14 Aktualności
Rynek pracy nadal za mało przyjazny dla kobiet
• Aktywność zawodowa Polek jest niska w porównaniu z innymi krajami UE, ale także znacznie mniejsza niż mężczyzn w Polsce i UE.
• Sytuację kobiet na rynku pracy mogłyby zmienić: zwiększenie elastyczności pracy, zmniejszenie barier w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym, wyrównywanie luki płacowej, czy wzrost dostępu do dobrej jakości opieki i edukacji dla dzieci - uważa Konfederacja Lewiatan. -
2021-06-11 Aktualności
Branża leasingowa szybko odrabia straty
Rok 2021 przyniesie dosyć szybką odbudowę gospodarki, po głębokiej recesji, jaką w ubiegłym roku zafundowała nam pandemia Covid-19 oraz wynikające z niej obostrzenia administracyjne. Ten rok zapowiada się też dobrze dla branży leasingowej.
-
2021-06-11 Aktualności
Opłatą reprograficzną nie powinny być objęte komputery przenośne i stacjonarne
• Znaczące rozszerzenie opłaty reprograficznej, która ma wspierać twórców, uderzy w przedsiębiorców i konsumentów. Spowoduje wzrost cen wielu urządzeń, które zostaną nią objęte.
• Zwiększenie maksymalnej opłaty z 3% do 4%, od niemal wszystkich urządzeń i nośników, ma czysto fiskalny charakter.
• Opłata nie powinna dotyczyć komputerów przenośnych i stacjonarnych. W przypadku pozostałych urządzeń i nośników powinna być znacznie obniżona - uważa Konfederacja Lewiatan -
2021-06-10 Aktualności
Spółka publiczna najlepszą formą prawną dla REIT- ów
• Forma prawna REIT-ów, czyli spółek inwestujących w nieruchomości, które przynoszą dochód z najmu, powinna zapewnić transparentność, bezpieczeństwo, ale i elastyczność oraz dostępność dla inwestora.
• Najlepszą formą prawną dla takich podmiotów byłaby spółka akcyjna z wymogiem notowania na rynku regulowanym (GPW), tj. spółka publiczna - uważa Konfederacja Lewiatan.