Przedsiębiorcy: TAK dla jednolitego rynku danych, który będzie zwiększał potencjał europejskich firm

Większość ankietowanych firm Konfederacji Lewiatan ocenia poziom zaangażowania Unii Europejskiej w kwestie cyberbezpieczeństwa jako przeciętny - wynika z badania przeprowadzonego przez biuro Lewiatana w Brukseli.

 

 Wyniki badania

 

Lewiatan zabiega o wzmocnienie wysiłków na rzecz podwyższenia poziomu cyberbezpieczeństwa, w tym odporności na cyberzagrożenia. KL popiera inicjatywę UE idącą w kierunku utworzenia sieci ośrodków monitorowania bezpieczeństwa obejmującej całą UE, czyli swoistej tarczy chroniącej państwa i organy UE przed zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa. Dzięki niej możliwe będzie zastosowanie mechanizmów wczesnego ostrzegania dotyczącego cyberincydentów, koordynacja odpowiedzi na duże incydenty o międzynarodowym oddziaływaniu oraz wymiana informacji o zagrożeniach pomiędzy państwami.

Zwiększenie liczby i skali ataków cybernetycznych w Europie skłania UE do rozszerzenia zakresu podmiotów, na których barkach spoczywać będą nowe obowiązki związane z bezpieczeństwem i zgłaszaniem incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest to kierunek aprobowany przez KL. Konieczne jest włączenie nowych sektorów gospodarki i administracji publicznej w krajowy system cyberbezpieczeństwa. Dzięki temu zyskamy większą spójność systemu, a przez to zdołamy skuteczniej reagować na zagrożenia. Należy przy tym z dużą ostrożnością podejść do kwestii ew. włączenia sektora telekomunikacyjnego w ramy nowych obowiązków, z uwagi na jego specyfikę.

Cyberbezpieczeństwo zdaniem firm zrzeszonych w KL jest niedoinwestowane. Dużą szansą na zmianę jest uruchomienie środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy, programu FERC (Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027) oraz skorzystanie z programu Horyzont Europa. 

 

Aleksandra Musielak, Ekspertka Departamentu Prawa Gospodarczego ds. Cyfrowych
amusielak@konfederacjalewiatan.pl

 

Pełne wyniki badania >>