Nowe tarcze antykryzysowe nie zahamują wzrostu bezrobocia

Liczba osób pozostających bez pracy jest w miarę niska. W grudniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,2% i była tylko nieznacznie wyższa niż w listopadzie (6%).



Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Co rzuca nam się w oczy, gdy analizujemy sytuację na rynku pracy w całym roku 2020? Po pierwszej fali zwolnień w okresie wiosennego lockdownu, która objęła głównie pracowników na umowach terminowych i cywilnoprawnych w branżach najbardziej dotkniętych pandemią, sytuacja ustabilizowała się.

Od czerwca ubiegłego roku poziom bezrobocia właściwie się nie zmienił (poza sezonowym wzrostem), co jest efektem zaangażowania dużych środków publicznych w ramach tarcz antykryzysowych. Cel przyświecający ich wprowadzeniu, czyli ochrona zatrudnienia, został osiągnięty.

Czas nazywany „okresem odpowiedzialności narodowej", który w praktyce przyniósł powrót do ograniczenia funkcjonowania handlu, gastronomii, działalności turystycznej i noclegowej, jest kolejnym wyzwaniem dla rynku pracy. Nowe tarcze, już oszczędniej oferujące wsparcie przedsiębiorcom z branż objętych obostrzeniami, są krytykowane za opóźnienie i nieprzystającą do aktualnej sytuacji, zbyt wąską listę kodów PKD uprawniających do skorzystania ze wsparcia. Jednocześnie coraz częściej słychać głosy przedsiębiorców niegodzących się z planem zamykania poszczególnych gałęzi gospodarki i wskazujących, że dalszy lockdown uniemożliwia utrzymanie zatrudnienia na dotychczasowym poziomie.

Mając na uwadze obecną sytuację, dalsze utrzymanie bezrobocia na tym poziomie wydaje się nierealne, a przynajmniej mało prawdopodobne. W pierwszej kolejności zwalniać będą te firmy, które odnotowały drastyczny spadek obrotów, a nie są objęte wsparciem. Na koniec roku bezrobocie może osiągnąć około 7,5%.

Jednak sytuacja, w której stopa bezrobocia wzrośnie do wartości sprzed dekady, jest mało prawdopodobna. Mamy coraz mniejsze zasoby pracowników z uwagi na trendy demograficzne, a około milionowa grupa cudzoziemców stanowi swoistego rodzaju bufor chroniący nasz rynek pracy.

Konfederacja Lewiatan