„Dostępność szansą dla biznesu” - rusza projekt informacyjny

W listopadzie 2020 r. Konfederacja Lewiatan w merytorycznym partnerstwie z Fundacją Aktywizacja realizuje projekt informacyjny pt.: „Dostępność szansą dla biznesu”. Poprzez darmowe webinaria chcemy przybliżyć firmom i organizacjom, pracodawcom i pracownikom kluczowe zagadnienia związane z dostępnością. Zapoznamy ich z prawem w tym zakresie i pokażemy najważniejsze zasady realizacji projektów unijnych zgodnie ze standardem dostępności.


Dlaczego przygotowaliśmy dla Państwa to przedsięwzięcie?

  • Zapoznanie z obowiązującymi i planowanymi do wprowadzenia przepisami dotyczącymi dostępności.
  • Dynamiczna sytuacja na rynku pracy i popyt na wykwalifikowanych pracowników.
  • Ogromny i wciąż rosnący rynek odbiorców usług i produktów – osób ze szczególnymi potrzebami. 
  • Określone zasady dostępności w projektach finansowanych przez UE.


W czerwcu 2019 r. został opublikowany Europejski akt o dostępności (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/882). Termin na adaptację dyrektywy do prawa polskiego upływa 28 czerwca 2022 r. W tym czasie kraje członkowskie zobowiązane są do przyjęcia przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do jej wykonania. Nowe przepisy mają wejść w życie 28 czerwca 2025 r. Po tym terminie wszystkie produkty i usługi objęte dyrektywą muszą być dostępne w rozumieniu jej przepisów. Na gruncie krajowym obowiązują już m.in.: ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, ustawa o zapewnieniu dostępności cyfrowej oraz wdrażany jest rządowy Program Dostępność Plus.

Dokumenty te dotyczą zwiększania dostępności: produktów i usług, przestrzeni publicznej, edukacji oraz ochrony zdrowia . Czyli w dużym skrócie wszystkich obszarów społeczno-gospodarczych dla osób ze specjalnymi potrzebami. Ze względu na swoje cechy, albo okoliczności, w których się znajdują, muszą one podjąć dodatkowe działania, aby uczestniczyć w różnych strefach życia.. Obecnie w Polsce osoby powyżej 65. roku życia stanowią ok. 16% mieszkańców Polski. W 2025 r. poziom ten osiągnie 22% ludności, a w 2050 r.: 33%. Według prognoz, seniorzy będą stanowili coraz liczniejszą grupę społeczną. Zdrowszą i dłużej aktywną (także zawodowo) niż dziś, ale w znacznej części wymagającą opieki i wsparcia w samodzielnym funkcjonowaniu. Wraz z wydłużaniem się długości życia zauważalny jest wzrost liczby osób z niepełnosprawnościami wynikającymi między innymi z osłabienia wzroku, słuchu, narządów ruchu. W Polsce żyje około 4,7 mln takich osób (12,2% naszego społeczeństwa). W zależności od przyjętej definicji grupa ta może liczyć od 4,9 mln do nawet 7,7 mln osób, z czego ok. 1,8 mln to osoby z wadą wzroku.

Co dla Państwa przygotowaliśmy?

Bezpłatne szkolenie on-line w 2 terminach: 19.11.2020 (więcej informacji i formularz rejestracyjny: http://ikongr.es/c/uEpkkIyA) oraz 26.11.2020 (więcej informacji i formularz rejestracyjny: http://ikongr.es/c/nfxpnGte)

Projekt jest współfinansowany z Funduszu Spójności z Programu Pomoc Techniczna i budżetu państwa.
 
Zapraszamy także do śledzenia mediów społecznościowych Konfederacji Lewiatan (Linkedin, Facebook).

Kontakt: Małgorzata Lelińska, e-mail: mlelinska@konfederacjalewiatan.pl