Bezrobocie lekko w górę. W kolejnych miesiącach będzie podobnie

W listopadzie br. bezrobocie nieznacznie wzrosło i wyniosło 5,1 proc. - szacuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej. W październiku było rekordowo niskie i osiągnęło 5 proc.

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Bezrobocie nieznacznie wzrosło w listopadzie w porównaniu z rekordowym poziomem z października, kiedy wyniosło 5 proc. Sezonowy wzrost bezrobocia nastąpił nieco wcześniej niż w latach ubiegłych - w 2016 roku i 2018 roku wskaźnik bezrobocia na przełomie października i listopada utrzymywał się na tym samym poziomie, a w 2017 roku - spadł o 0,1 pkt proc. Jedną z przyczyn wzrostu liczby bezrobotnych zarejestrowanych, obok oczywistego zakończenia prac sezonowych, może być również zamykanie programów aktywizacyjnych finansowanych ze środków Funduszu Pracy. Część bezrobotnych, którzy w ciągu roku wykonywali prace subsydiowane powróciło do rejestrów bezrobotnych.



Nie zmienia to faktu, że w obecnej sytuacji poziom bezrobocia jest rekordowo niski, co nie oznacza braku problemów na rynku pracy. Obok oczywistego w tej sytuacji niedoboru pracowników, który jest wyzwaniem dla wielu pracodawców, nadal nie ma skutecznych programów, które niwelowałyby bardzo duże różnice pomiędzy lokalnymi rynkami pracy i zwiększały aktywność zawodową. Wydaje się, że brak działań w okresie dobrej koniunktury oznacza przegapienie szansy na potrzebną reformę rynku pracy. Przyszły rok może być już trudniejszy wobec przewidywań wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach.

Konfederacja Lewiatan