Lewiatan w Brukseli: W stronę nowych zasad odpowiedzialności platform

Lewiatan uczestniczy w konsultacjach koncepcji nowego Kodeksu Usług Cyfrowych.

18 września odbyło się spotkanie Aleksandry Musielak, ekspertki Konfederacji Lewiatan z Wernerem Stenggiem, naczelnikiem Wydziału E-Commerce and Oline Platforms Komisji Europejskiej (DG CONNECT). Dyskutowano przede wszystkim o założeniach nowego projektu Kodeksu Usług Cyfrowych, który ma zmienić obecnie obowiązującą dyrektywę o handlu elektronicznym. Nowe przepisy mają uregulować zasady i zakres odpowiedzialności platform za publikowane na nich treści.

Przedstawiciel Komisji zapewnił, że choć Kodeks nie będzie stanowić rewolucji, to w większym niż dotychczas stopniu zharmonizuje obowiązki platform internetowych i wprowadzi jasne zasady zarządzania treścią w internecie. Prace, jak zapewnił Stengg, skupią się na dostosowaniu procedury powiadomienia i usuwania (notice and take down) oraz stworzeniu skutecznego modelu raportowania przez platformy czynności podejmowanych w zakresie zarządzania treścią.

Komisja Europejska poszukuje nowych, skuteczniejszych sposobów walki z treściami nielegalnymi - podsumowała spotkanie Aleksandra Musielak. - Cieszę się, że kierunek zmian, przyjęty przez Komisję, jest zbieżny z oczekiwaniami firm i wyklucza ogólne filtrowanie zasobów i uwzględnia ograniczoną rolę platform, będących pośrednikami w zarządzaniu treścią na internecie.