Europosłowie komentują wyniki badania Lewiatana

Europosłowie Elżbieta Łukacijewska i Jan Olbrycht skomentowali badanie Lewiatana, w którym sprawdzaliśmy czego polski biznes oczekuje od UE.

W swojej pracy zawsze kieruję się przede wszystkim interesami polskiego konsumenta i biznesu. Z wielkim zadowoleniem przyjmuję zatem fakt, że polskie firmy opowiadają się za pogłębieniem jednolitego rynku i ściślejszą integracją - powiedziała Elżbieta Łukacijewska, eurodeputowana Parlamentu Europejskiego. - Cieszy mnie też, że jako priorytet wskazały likwidację barier na wewnętrznym rynku europejskim, rozwój niskoemisyjnego transportu czy ochronę naszego klimatu, o co zabiegałam zarówno w Komisji Transportu, jak i Komisji Ochrony Środowiska. Należy pamiętać, że aby poseł dobrze wykonywał swoją pracę i godnie reprezentował polskie interesy w Brukseli i Strasburgu, potrzebuje również wsparcia partnerów społecznych. Dlatego bardzo sobie cenię współpracę z Konfederacją Lewiatan, która w bardzo profesjonalny i rzetelny sposób dostarczała informacji na temat potrzeb polskiego sektora biznesowego - dodała.

Z kolei europoseł Jan Olbrycht zauważył, że "Dla nas polityków szczególnie ważne jest to, że prawie wszystkie ankietowane firmy opowiadają się za ściślejszą integracją państw członkowskich. Równocześnie, co jest typowe dla całej UE, nie ma wśród ankietowanych zgody co do systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej i relacji pomiędzy instytucjami europejskimi a państwami członkowskimi. Takie wyniki ankiety wskazują konieczność pogłębienia debaty publicznej na temat zadań i kompetencji Unii Europejskiej i jej instytucji. Brak właściwej polityki informacyjnej w instytucjach europejskich wywołuje wiele nieporozumień i rozbieżnych interpretacji. Taka debata jest konieczna, aby zaprezentować zarówno dzisiaj funkcjonujący system, jak i rozwiązanie alternatywne. Ponad połowa ankietowanych przedsiębiorstw jest zwolennikiem przyjęcia euro i jest to argument za otwarciem debaty na temat korzyści i kosztów przyjęcia wspólnej waluty."

Przypomnijmy, jednym z głównych wniosków badania było bardzo wysokie poparcie ankietowanych przedsiębiorców dla polskiej obecności w Unii. Wyniki raportu dostępne są tutaj .