Wiele prędkości w jednym kierunku - realny pomysł na ratowanie europejskiej jedności?

W Europie zatraca się klasa polityczna, która myśli w kategoriach polityki europejskiej, a nie tylko krajowej - uważa eurodeputowana Danuta Hübner. W ramach tego trendu rozwija się myślenie narodowe i nastroje antyglobalistyczne.

Powoduje to, że projekt europejski ma kłopoty. W ramach tego trendu obserwujemy tendencję do rozwiązywania problemów przez grupy krajów. Wśród nich zaczynają konkurować różne koncepcje rozwoju Wspólnoty np. przyspieszenie, spowolnienie, twarde jądro, różne kategorie członkostwa itd.

Zdaniem ambasadora Marka Prawdy z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, odpowiedzią na te wyzwania, o której najczęściej mówi się dziś w Komisji, jest skoncentrowanie się na tym co nas łączy (np. walka z terroryzmem, doskonalenie polityki migracyjnej, zapewnianie wzrostu gospodarczego). To pozwoli na powstrzymywanie tendencji odśrodkowych i na otwarcie płaszczyzny poszukiwania nowych rozwiązań. Pozwoli to również włączyć środowiska obywatelskie w pracę nad kształtowaniem Europy.

W projekt europejski wierzy natomiast biznes. W organizacjach przedsiębiorców nie ma debaty: czy istnienie Wspólnoty ma sens. Jak mówił Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego, rozmawiamy natomiast o sposobach doskonalenia wspólnego rynku. Z punktu widzenia pracodawców konieczne jest również promowanie podejścia: więcej integracji, mniej interwencji. Jest to konieczne, tak samo jak zapewnianie większej skuteczności w implementowaniu europejskich regulacji.

Bardzo ważnym czynnikiem w rozmowie o przyszłości Unii jest także euro. Odejście Wielkiej Brytanii spowoduje, że centrum polityczne decyzji w Unii, przesunie się w kierunku państw strefy euro. A kraje spoza strefy nie mają wystarczająco silnej reprezentacji. W rządach wielu z nich dominują nastroje antyeuropejskie, co dodatkowo obniża ich wiarygodność.

Panel prowadziła Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych.

Fotogaleria

 

***

Europejskie Forum Nowych Idei to międzynarodowy kongres środowisk biznesowych z udziałem wybitnych przedstawicieli świata polityki, kultury, nauki i mediów. Organizowane jest od 2011 r. przez Konfederację Lewiatan we współpracy z BusinessEurope, Miastem Sopot oraz polskimi i międzynarodowymi firmami i instytucjami. Celem Forum jest wypracowywanie pomysłów na silną Europę i konkurencyjną gospodarkę, otwartą na trendy cywilizacyjne i technologiczne. Tegoroczna edycja EFNI odbywa się w dniach 28-30 września w Sopocie, a jej hasło przewodnie to „Przyszłość pracy. Realia, marzenia i mrzonki”.

Więcej informacji: www.efni.pl   

 

Patronat honorowy                            Parlament Europejski

Partnerzy instytucjonalni                 Grupa Pracodawców EKES, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Rada Dialogu Społecznego

Strategiczni partnerzy medialni     „Dziennik Gazeta Prawna”, Grupa Onet.pl

Partner Gali otwarcia                        Bank Pekao S.A.

Partner Gali zamknięcia                   MetLife

Partnerzy główni                                BMW Group, Citi Handlowy, „Do Rzeczy”, Fiat Chrysler Automobiles, „Forbes”, France 24, Intel, „Newsweek”, Orange Polska, „Parkiet”, POLITICO, Polskie Forum HR, Radio ZET, Związek Pracodawców Technologii Cyfrowych Lewiatan

Partnerzy wspierający                      AMS, „Bloomberg Businessweek Polska”, „Gazeta Wyborcza”, Havas Media Group, IKEA, „Liberté!”, LINKLEADERS, „My Company Polska”, Polska Agencja Prasowa, „Puls Biznesu”, Quatro Por Quatro, Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, Radio TOK FM, „Warsaw Business Journal Observer”, Związek Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych

Partnerzy merytoryczni                    Centrum Stosunków Międzynarodowych, European Council on Foreign Relations, Polityka Insight, Ośrodek THINKTANK, Global Compact Poland, Światowa Akademia Sztuki i Nauki

Producent wykonawczy                    Agencja IDFX

 

Dodatkowe informacje:
Zbigniew Maciąg
zmaciag@konfederacjalewiatan.pl
tel.: +48 604 589 080