BusinessEurope o wyzwaniach bułgarskiej prezydencji
2018-01-26
24 stycznia br. BusinessEurope wysłało list do premiera Bułgarii Bojko Borisowa, która od stycznia do czerwca bieżącego roku będzie sprawować prezydencję w Radzie UE. W opracowywanie treści listu zaangażowana była także Konfederacja Lewiatan.
Zwraca on uwagę na kluczowe wyzwania dla prezydencji bułgarskiej, które są jednocześnie bardzo ważne dla przyszłości całej Europy, takie jak wspieranie reformy unii gospodarczo-walutowej, rozwijania unijnej strategii przemysłowej oraz negocjacji dotyczących wieloletnich ram finansowych po 2020 r. W kontekście tego ostatniego należy pamiętać o wielkim sukcesie jaki odniosła dotychczasowa polityka spójności, która dzięki dostępnym w jej ramach funduszom, przyspieszyła i ułatwiła proces konwergencji zachodzący pomiędzy nowymi i starymi państwami członkowskimi UE. Biorąc to pod uwagę, kluczowe jest nie tylko podtrzymanie wysokiej rangi polityki spójności po 2020 r., ale także zagwarantowanie łatwiejszego i bardziej zharmonizowanego korzystania z unijnych funduszy. Wielką wagę dla europejskich przedsiębiorstw miałoby także podwojenie unijnych wydatków na badania i innowacje w ramach następcy programu Horyzont 2020 tj. Programu Ramowego 9.
List podkreśla także istotę likwidowania barier utrudniających prawidłowe funkcjonowanie unijnego jednolitego rynku, chociażby poprzez rozsądne podejście do kwestii związanych z tzw. Pakietem Mobilności. Chodzi tutaj przede wszystkim o dyrektywę dotyczącą pracowników delegowanych w sektorze transportowym oraz zasady regulujące czas pracy i odpoczynek kierowców.
Bardzo ważne jest także, aby prezydencja bułgarska wspierała dotychczasowe działania UE dotyczące jej ambitnej polityki handlowej, która przejawia się m.in. negocjowaniem wieloaspektowych umów handlowych. Zadaniem Unii jest natomiast wzmacnianie potencjału europejskich firm, aby były one w stanie mierzyć się z globalną konkurencją.