Wysokie ceny energii zagrażają branży płyt drewnopodobnych

Od początku roku rosną ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, co przekłada się na funkcjonowanie wielu branż energochłonnych. Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych już pod koniec czerwca zwróciło się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o uwzględnienie w polityce energetycznej interesów odbiorców energochłonnych.

Największy wpływ na wysokie ceny energii ma wzrost cen węgla dla energetyki zawodowej oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Dodatkowo wprowadzenie mechanizmów rynku mocy, wzrost obowiązków umorzenia tzw. praw majątkowych związanych z OZE, przyczyni się w najbliższym czasie do wzrostu opłat dodatkowych, będących składnikami ceny energii elektrycznej. Polska energetyka jest oparta na węglu. Od wielu lat dużo się mówi o wzroście cen uprawnień do emisji CO2, jednakże niewiele robi w zakresie transformacji energetyki.

Branża producentów płyt drewnopodobnych jest dostawcą produktów, m.in. dla przemysłu budowlanego, czy meblarskiego. Jej przedstawiciele ostrzegają, że wzrost cen energii elektrycznej przełoży się na wyższe ceny produktów, co wpłynie na wzrost cen także w innych sektorach.

Branża producentów płyt drewnopodobnych przekonuje też, że polskie firmy mogą nie być konkurencyjne w stosunku do producentów w innych krajach, gdzie ceny energii elektrycznej są niższe. Może to spowodować zamknięcie wielu przedsiębiorstw, likwidację miejsc pracy i mniejsze wpływy podatkowe.

Konfederacja Lewiatan