Potencjał morskiej energetyki wiatrowej

W dniach 27-28 lutego 2017 r. odbyła się konferencja „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki". W trakcie konferencji  Daria Kulczycka. dyrektor dep. energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, brała udział w panelu dotyczącym POTENCJAŁU INWESTYCYJNEGO MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ W POLSCE, a Dominik Gajewski, radca prawny i ekspert Konfederacji był moderatorem panelu prawnego.

W trakcie konferencji podkreślono, iż Polska ma ogromny potencjał rozwoju zarówno morskiej energetyki wiatrowej, jak i krajowego łańcucha dostaw oraz obsługi i serwisu dla morskich farm wiatrowych (MFW), ze względu na bardzo dobre warunki wietrzne, sprzyjające warunki środowiskowe (stosunkowo płytkie akweny, niskie zasolenie, brak pokrywy lodowej, dobre warunki geologiczne) oraz bardzo duży potencjał i rosnące doświadczenie krajowego przemysłu produkującego komponenty morskich farm (konstrukcje stalowe, fundamenty, wieże, kable morskie, statki do budowy i obsługi MFW). 

Mówiono też o tym, że Polskie przedsiębiorstwa z branży stoczniowej i kablowej już dziś rozwijają bardzo intensywnie zdolności produkcyjne na rynek morskiej energetyki wiatrowej. Rynek ten stanowi jedną z najbardziej perspektywicznych nisz dla tego przemysłu, co uwzględniane jest w strategiach rozwojowych poszczególnych firm.  Ponadto na  rozwoju morskiej energetyki wiatrowej skorzystają także przedsiębiorstwa z sektora stalowego, miedziowego, paliwowego i koksowego, które będą dostarczać surowce, paliwa i substraty do produkcji komponentów morskich farm wiatrowych.    Podkreślano, że Polska powinna być liderem rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim, w tym głównym dostawcą komponentów do budowy morskich farm wiatrowych, co przyczyni się do realizacji celów gospodarczych rządu w zakresie reindustrializacji przemysłu i zwiększenia konkurencyjności eksportowej polskiego przemysłu produkującego na rynki energetyki morskiej.  

Daria Kulczycka wskazywała, że „Pakiet zimowy", będący propozycją Komisji Europejskiej nowych rozwiązań legislacyjnych, mających na celu wdrażanie polityki klimatycznej i energetycznej UE, będzie premiował duże, stabilne, źródła odnawialne i nieemisyjne, a także wzrost zdolności przesyłowych energii elektrycznej pomiędzy państwami UE. Będzie więc wzmacniał konkurencyjność morskiej energetyki wiatrowej i sieci morskich. Należy zakładać, że zostaną ustanowione nowe obligatoryjne cele w zakresie redukcji emisji, wzrostu efektywności i wykorzystania OZE. Narzędziem wdrażającym pakiet mają być m.in. ułatwienia i uproszczenia procedur administracyjnych dla nowych inwestycji oraz zintegrowane planowanie energetyczno-klimatyczne.

W trakcie panelu prawnego prowadzonego przez Dominika Gajewskiego, wskazano szereg koniecznych do dokonania korekt legislacyjnych ułatwiających realizację inwestycji w postaci MFW. Obecne otoczenie prawne morskich farm wiatrowych jest zbyt niejasne i niestabilne, aby uzyskać finansowanie z instytucji finansowych, ze względy na zbyt duże ryzyko regulacyjne. Wskazano w szczególności na fakt, iż decyzją dopuszczającą do aukcji morskie farmy wiatrowe powinna być decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, a nie pozwolenie na budowę. Wskazywana dodatkowo, na konieczność wprowadzenia kalendarza zapotrzebowania na energię z MFW z kilkuletnim wyprzedzeniem, wskazującego terminy i wolumeny aukcji. System aukcyjny dla MFW musi uwzględniać realia rynku, a więc małą liczbę projektów, które nie zapewnią spełnienia kryterium konkurencyjności.  W podsumowaniu panelu Dominik Gajewski podkreślił dodatkowo konieczność zapewnienia unifikacji terminów ważności pozwoleń dla MFW, wynikających z poszczególnych ustaw: Ustawy o obszarach morskich, Ustawy o odnawialnych źródłach energii (terminy wynikające z systemu aukcyjnego), Ustawy „ocenowej' (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) i Ustawy prawo energetyczne (terminy zapisane w harmonogramie przyłączenia do sieci).

Widząc perspektywiczność realizacji projektów MFW, a co za tym idzie możliwość kompleksowego rozwoju wielu dziedzin polskiej gospodarki, Konfederacja Lewiatan będzie wspierała starania zmierzające do ułatwienia i usprawnienia prowadzenia projektów realizujących morską energetykę wiatrową.